Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB),Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçiliği ve TDBB Kazakistan üyesi Astana Valiliği işbirliğinde yaptırılan Yunus Emre Anıtı, Kazakistan’ın başkenti Astana’da bulunan Atatürk Parkı’nda 26 Ekim 2023 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine, Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu, Kazak Senatör Darhan Kıdırali, Astana Baykonur Belediye Başkanı Talgat Rahmanberdi’nin yanı sıra davetliler katıldı. Resmi açılış töreni, Kazakistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlık günü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümüne ithafen yapıldı.

2022 Yılında Astana Belediyesi tarafından iyileştirme çalışmaları yapılarak tekrar açılan Astana Atatürk Parkında yer alan Yunus Emre Anıtı’nın yapımını, Kazakistan yerel yönetimleri ile işbirliğinin geliştirilmesi sonucu TDBB üstlendi.

Büyükelçi Kapucu törende yaptığı konuşmada, bu yıl 29 Ekim’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılını kutlayacaklarını belirterek “Ülkemiz için tarihi bir mihenk taşı olan bu dönemde, Türk-Kazak kardeşliğinin bir nişanesi olarak Astana şehrinde Yunus Emre Anıtı’nın resmi açılışını yapmaktan memnuniyet duyuyorum.” dedi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Astana Valiliği ve Büyükelçiliğin işbirliğiyle yapılan anıtın, iki kardeş ülkenin ortak tarihi köklerini hatırlamak ve kültürel bağlarını sürdürmek açısından önemli olduğuna dikkati çeken Kapucu, Türkiye’de de büyük Kazak düşünürü Abay başta olmak üzere pek çok Kazak aydının ismini taşıyan anıt, park ve caddenin bulunduğunu belirtti.

Kapucu, “13. ve 14. yüzyılda Anadolu’da yaşamış olan Türk şiirinin öncüsü, tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre ‘yaratılanı yaratandan ötürü sevmeyi’ hayatın merkezine koymuştur. Yunus Emre, düşünce ve inanç dünyasını, yaşadığı çağda konuşulan sade Türkçeyle yalın ve akıcı bir söyleyişle aktarmıştır” ifadesini kullandı.

Ata yurdu Kazakistan’da yaşamış Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri gibi Yunus Emre’nin de Anadolu’da Türk halk sufilik geleneğinin öncüsü olduğunu ve eserleriyle Türklerin manevi hayatına asırlar boyunca yön verdiğini vurgulayan Kapucu, “Bu bağlamda Yunus Emre ve Hoca Ahmet Yesevi’yi, kuşaklar boyunca günümüze kadar ulaşan eserleri ve inanışlarıyla manevi hayatımızı zenginleştirdikleri için şükran ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Astana Baykonur Belediye Başkanı Talgat Rahmanberdi de “Kazakistan’ın 25 Ekim Bağımsızlık Bayramını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını tebrik ediyorum. Bu tarihler ülkelerimizin egemenliğine kavuştuğu önemli günlerdir. Türkiye Cumhuriyeti, bağımsızlığımızı resmen tanıyan ilk devlet olması nedeniyle bizde özel bir yere sahiptir. İki ülke arasındaki dostluk daim olsun”.

Yunus Emre Yılı

2021 yılı, Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması münasebetiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı. 30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Genelge ile 2021 yılı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından Astana’daki anıt inşa edildi.

27 Ekim 2023