20 Ekim 2023 tarihinde İstanbul’da 10 farklı ülkeden yerel yöneticinin katılımı ile gerçekleştirilen, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Ekim Ayı Yönetim Kurulu Toplantısında İsrail’in, Filistin Gazze halkına yönelik yaptığı saldırılara yönelik bir bildiri okundu.

TDBB Başkanı Uğur İbrahim Altay toplantıda yaptığı konuşmada, İsrail’in, Filistin halkına yönelik olarak Gazze’de yaptığı saldırıların kabul edilemez ve insanlık dışı bir davranış olduğunu söyleyerek kınadı ve TDBB Filistin Bildirisini okudu.

Bildiride, “Gazze’de günlerdir sivillere karşı işlediği suçlara en son Al Ahli ve Al Mamedani Hastanelerinin bombalanmasını ekleyerek yüzlerce Filistinlinin hayatını kaybetmesine ve birçoğunun da yaralanmasına sebep olan İsrail’in insanlık suçu işlediği saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bu vesileyle TDBB olarak başta Gazze Şeridi Belediyeler Birliği olmak üzere bölgedeki tüm üye belediyelerimizin yanında olduğumuzu belirtiyor ve saldırılarda hayatlarını kaybeden Filistinli vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

İsrail’in Gazze halkına karşı uluslararası hukuka aykırı ve savaş suçu sayılacak saldırılarını arttırarak sürdürmesi sonucu, Gazze Şeridi’ndeki iki milyondan fazla insan gıda, su, elektrik, yakıt ve ilaç gibi temel insani kaynaklara erişim sağlayamamakta ve bu durum şartları zorlayıcı bir hal alarak bölgeyi önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir. Bunun yanı sıra ilk günden itibaren sürekli saldırıya maruz bırakılarak yerinden edilmeye çalışılan halk, hastanelerin ve sağlık merkezlerinin bombalanması ve tıbbi materyal eksikliğinden ötürü en tabi hakkı olan sağlık hizmetinden mahrum bırakılmaktadır.

TDBB olarak bilgi ve teknoloji çağı olan 21. yüzyılda halen geçmiş yüzyıllara ait böyle bir ırkçı tavrın ve soykırım çabasının sonuna kadar karşısında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Bu bağlamda, gönderilen yardımların bir an önce temel ve tıbbi kaynakları tükenmenin eşiğinde olan Gazze’ye ulaştırılması ve bu konuda gerekli diplomatik desteğin sergilenmesini diliyoruz.

TDBB olarak İsrail’i en sert şekilde kınıyor ve Gazze halkını her koşulda destekliyoruz. Gazze’ye insani yardım koridorları açılmasına izin verilmesi, tıbbi yardım ulaştırılması ve elektrik, su ve akaryakıt temin edilmesi konusunda başta üye ülke ve belediyelerimiz olmak üzere dünyadaki bütün şehir halklarını, vicdanlı insanları sivil masumlardan yana tavır almaya ve seslerini yükseltmeye ve barışın tesisi için her türlü imkânı kullanarak seferber olmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

23.10.2023