Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) 20. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla, 20 Ekim 2023 tarihinde İstanbul’da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Programa Türkiye’nin yanı sıra, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Hırvatistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Lübnan, Moğolistan, Moldova Gagauz Yeri, Özbekistan ve Rusya Federasyonu olmak üzere 20’ye yakın ülkeden Büyükelçi, Başkonsolos, Bürokrat, Belediye Başkanı, yerel yönetici, STK temsilcisi ve çok sayıda davetli katıldı.

İstanbul’da Beykoz Mecidiye Kasrı’nda düzenlenen programda konuşan TDBB Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, geçtiğimiz yıl Haziran ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen birliğin 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda ikinci kez Türk Dünyası Belediyeler Birliği başkanlığına seçildiğini hatırlatarak, birliğin 20. yılında böyle değerli bir kuruluşa başkanlık etmekten dolayı büyük onur duyduğunu söyledi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin üye ülkelerin yerel yönetimleri arasında işbirliğini, kardeşliği, birlik ve beraberliği geliştirmek; ekonomik ve kültürel alanlarda ortak projeler yürütmek; şehir yönetimlerinin sorunlarına çözüm üretmek ve yeni şehir kültürü modelleri oluşturmak amacıyla 12 Kasım 2003’te, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle kurulduğunu ifade eden Başkan Altay şöyle devam etti:

“30 ülkeden 1.206 üyesi bulunan birliğimiz çatısı altında bugüne kadar çok önemli işler başardık. Önceki dönem Birlik Başkanlarımızın ve üyelerimizin katkılarıyla, geçmiş 20 yıl içerisinde; dost ve kardeş ülke şehirleri arasında kardeş şehir münasebetlerinin kurulması, tecrübe paylaşım programları ve şehirlerimiz arasında ziyaretler gerçekleştirdik. Pek çok meselede ortak duruş sergileyerek, üyelerimizin uluslararası platformlardaki gücüne güç kattık. Tüm bu hususlarda emeği geçen, önceki dönem Birlik Başkanlarımıza ve değerli yönetimlerine, bu vesileyle yürekten teşekkür ediyorum”.

Filistin’e Yardım Elimizi Uzatmaya Devam Edeceğiz

Dünyanın son dönemlerde hiç olmadığı kadar barışa ve huzura ihtiyaç duyduğunu kaydeden Başkan Altay, “Rusya-Ukrayna savaşından Kafkasya’daki çatışmalara, Balkanlar’daki gerilimlerden Akdeniz’deki çekişmelere, Filistin’de gerçekleşen insanlık dışı saldırılardan, Ortadoğu’da hiç dinmeyen kan ve gözyaşına kadar, coğrafyamızın birçok bölgesinde devam eden krizlerle karşı karşıyayız. Özellikle Filistin’de gerçekleşen ve hiçbir vicdana sığmayan ahlak dışı saldırılar; yüreğinde insanlık namına bir zerre dahi taşıyan herkesi derin bir üzüntüye boğmaktadır. Tarihe utanç vesilesi olarak geçecek bu menfur saldırıları, şiddetle ve esefle kınadığımızı belirtmek isterim. Bu korkunç saldırılara sessiz kalmayacak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Filistin’e elimizi uzatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Başkan Altay konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin 20’nci yılını en derin duygularımla kutluyor, birliğimize desteklerini ve himayelerini hiçbir zaman esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve üye ülkelerimizin saygıdeğer devlet başkanlarına şükranlarımı sunuyorum. Yine, birliğimizin kuruluşundan bugüne kadar yönetiminde bulunan tüm meslektaşlarıma, üye şehirlerimize ve katkıda bulunan her kese teşekkür ediyorum. Tecrübelerinden her daim istifade ettiğimiz, TBMM Başkanı Sayın Numan Kurtulmuş’a teşrifleri için ayrıca teşekkürü bir borç bilirim.” 

TBMM Başkanı Kurtulmuş TDBB’yi Tebrik Etti

Programa katılan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş da konuşmasının başında TDBB’nin ilk dönemlerinden itibaren büyük emeği ve katkısı olan önceki dönem yöneticilerine teşekkür ederken, şu anda TDBB Başkanlığı’nı yürüten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı da tebrik ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Dünyada bir dengesizlik halinin mevcut olduğunu, bölgesel çatışmalardan siyasi gerilimlere, çevre tahribatından iklim değişikliklerine, göç dalgalarından yoksulluk, açlık ve bazı ülkeler için kitlesel birtakım kıtlık sorunlarına kadar birçok sorunun yaşandığına dikkati çeken Kurtulmuş, “Bu kadar sancılı, yoğun problemi olan bu dönem içerisinde Türk devletleri arasındaki işbirliği imkanının artırılması önemli bir fırsattır. Bu fırsatın sadece Türk soylu ya da Türkçe konuşan devletler arasında değil, aynı zamanda Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar olan coğrafyada da çok önemli bir gelişmeyi bağrında barındıran bir fırsat olacaktır” dedi.

Kurtulmuş “Bu açıdan Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin şahsen sadece belediyelerimiz arasında yerel yönetimler bakımından işbirliklerinin artırılması fırsatı olarak değil, aynı zamanda topyekun Türk dünyasının ortak bir hedefe doğru yürüyebilmesi için kuvvetli bir temel, sağlam bir dayanak olarak görüyorum. Bundan dolayı da böylesine önemli bir gelişmeye destek veren buradaki sizin temsil ettiğiniz değerli belediye yöneticisi arkadaşlarımıza, belediye başkanlarımız, başkanlarımıza dünyanın birçok yerinden gelen kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum” açıklamalarını yaptı.

Kurtulmuş, “Bugün karşı karşıya kaldığımız sorunların hemen her birisi bize bir şeyi daha defaatle hatırlatıyor. Artık dünya sisteminin çivisi çıkmış, dünya sisteminin büyüsü bozulmuştur” değerlendirmesini yaptı. Bu dünya sistemiyle hiçbir yerde huzurun, barışın ve milletler arasındaki dostluğun sağlanabilmesinin imkânının kalmadığını belirten Kurtulmuş, bunun son örneklerinden birinin de Filistin ve İsrail arasındaki çatışmada ortaya çıktığını söyleyerek şöyle devam etti: “Böyle bir ortamda maalesef dünyanın vicdanı sızlıyor. Din, mezhep, meşrep, siyaset ayrımı gözetmeksizin kalbinde azıcık insanlığa yer olan herkesin bu insanlık dışı, vahşi, artık katliam demenin de çok ötesinde neredeyse soykırım boyutlarına ulaşmış olan bu katliama karşı seyirci kalmadığını, sesini yükselttiğini görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın her uluslararası platformda söylediği gibi ‘dünya beşten büyüktür’ sözü, yani dünyanın yeni bir küresel mimariye ihtiyacı olduğu gerçeği bir kere daha bütün çıplaklığıyla insanlığın gündemine geliyor. İşte onun için dünyada yeni bir küresel barış sisteminin savunanların, yeni bir dengenin oluşması ve dünyanın bütün milletlerinin eşit ve egemen milletler olarak dünyada söz ve hak sahibi olmasını savunanların bir araya gelmesi kaçınılmazdır. Türk Dünyası Belediyeler Birliği bu anlamda sadece bir belediyecilik fonksiyonu icra etmeyecek aynı zamanda kültürel ve siyasal bir birliğinde alt yapısını oluşturacak önemli bir kuruluşumuzdur. Sadece Filistin halkına değil, dünyadaki bütün mazlum milletlere karşı sorumluluğumuz sadece bulunduğumuz yerden kınamak ve telin etmek değil bunun ötesinde öyle bir ses çıkarmalıyız ki sadece mazlumun ahını yerde bırakmamak değil, zalimin de korkacağı kadar sesimizi en yüksek perdeden çıkartmak ve gerekli tedbirleri almak zorundayız.”

Dünyayı kurtaracak olan bakış açısının, Hz. Mevlana’nın, Yunus Emre’nin bakış açışı olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Onların insani ve insanların yaradılışta eş ve kardeş olarak gören bakış açılarıdır. Bu çerçevede ümit ediyorum ki insanlığa sadece siyasi, kurumsal teklifler değil, bir takım düşünsel teklifleri de yapabilecek olan sizlersiniz. Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin bu anlamdaki kültürel çalışmalara da önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Her birinizi yaptığını çalışmalar dolayısıyla tebrik ediyorum. Daha nice 20 yıllara diyerek Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ni tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Tören, günün anısına TBMM Başkanı Kurtulmuş’a Kaşgarlı Mahmut’un Divanü Lugati’t-Türk adlı eserinde yer alan ve ilk Dünya Haritası olma özelliği taşıyan Haritanın Tablosunun hediye edilmesi ve toplu aile fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

23.10.2023