Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Şahinbey Belediyesi işbirliğinde düzenlenen, “Özbekistan Yerel Yönetimlerİ Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı”, 3-9 Eylül 2023 tarihlerinde Balıkesir, Şahinbey (Gaziantep) ve İstanbul’da yapıldı.

Programa, Yükseliş Ulusal Hareketi Başkanı Bobur Bekmurodov, Kokand Belediye Başkanı Maruf Usmanov, Tirmiz Belediye Başkanı Uktam Turaev, Nevai Belediye Başkanı Dilmurod Ergaşev, Kattakurgan Belediye Başkanı Gavhar Alimova, Davlatabad Belediye Başkanı Anvar Tajimirzaev, Özbekistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Danışmanı Şahuz Hakimov, Özbekistan Sayıştayı Daire Başkanı Anvarjon Soliev, Yükseliş Ulusal Hareketi Başkan Yardımcısı Askar Mamathanov ve Koordinatörü Barnohon Niyazımbetova katıldı.

Programın birinci günü 4 Eylül 2023 tarihinde heyet, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi (BBB)’ni ziyaret ederek Başkan Yücel Yılmaz’la bir araya geldi. Ziyarette Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Kokand Belediyesi Kardeş Şehir Protokolü imzaladı. Ardından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi “Katılımcı Belediyecilik ve E-Belediyecilik Hizmetleri” konulu sunum yapıldı ve saha gezisi gerçekleştirildi.

Programın ikinci günü 5 Eylül 2023’te heyet Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafında yapılan “Şehir ve Bölge Planlama” konulu sunumu dinledi ve saha gezisi yapıldı. Heyet ayrıca Balıkesir’in turistik ve kültürel mekanlarını da gezdi.

Programın Gaziantep ayağında ise 6 Eylül 2023 Çarşamba günü heyet, Şahinbey Belediyesi’ni ziyaret etti ve Termiz Belediyesi ile Şahinbey Belediyesi kardeş şehir protokolü imzalandı.

7 Eylül 2023 Perşembe günü Gaziantep’te devam eden programda katılımcılar, Şahinbey Belediyesinin “Sosyal Yardım Çalışmaları” ve “Konut Üretimi ve Kentsel Dönüşüm Projeleri” konulu sunumlarını dinledi ve saha gezisi yaptı. Heyet ayrıca Gaziantep’in tarihi ve kültürel mekanlarını da gezdi.

Program 8 Eylül 2023 Cuma günü heyet İstanbul’da tarihi yarım adayı ve kültürel yerleri gezdi. Heyetin 9 Eylül tarihinde ülkelerine dönmesi ile program tamamlandı.

10.09.2023