Bosna Hersek’in Mostar şehrinde Cemal Biyediç Üniversitesi kampüsünda inşa edilen, tefrişatı, mobilya, mutfak donanımları ve çevre düzenlemesi Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) koordinasyonunda Konya Büyükşehir, Selçuklu, Karatay ve Meram Belediyeleri tarafından finanse edilen Öğrenci Yurdu, 1 Eylül 2023 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Törene, TDBB Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cemal Biyediç Üniversitesi Rektörü Alena Huseinbegoviç, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırımcı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Hersek-Neretva kantonu Eğitim Bakanı, Hersek-Neretva kantonu Adalet Bakanı, Maliye Bakanı, Mostar Kent Konseyi Başkanı ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde konuşan Cemal Biyediç Üniversitesi Rektörü Alena Huseinbegoviç, öğrenci yurdunun açılışının Üniversitenin gelişiminde yeni bir adımı temsil ettiğini ve projenin uygulanmasına katılan tüm tarafların ortak çabalarının sonucu olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “Öğrenci yurdu, üniversitenin büyüme ve gelişiminin simgesidir ve burada kalacak tüm öğrencilere modern ve konforlu bir yaşam ortamı sağlanmış olacaktır. Modern tasarımlı ve kaliteli olanaklarla donatılmış öğrenci yurdu, öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerini destekleyen kaliteli bir ortam yaratacaktır. Öğrenciler için burası sadece betondan yapılmış bir yapı değil, aynı zamanda anılar biriktirecekleri, bilgi ve beceriler kazanacakları ve aynı zamanda yenilikçi çözümler edinecekleri hoş bir yer olacaktır”.

TDBB Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da törende yaptığı konuşmada, “Bu proje iki ülke arasında kültürel, sosyal, eğitim ve diğer tüm alanlarda kardeşlik bağlarının güçlendiğinin kanıtı olarak öne çıkmaktadır. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Bosna’da çok özel ve önemli faaliyetler yürütüyor. Şunu da vurgulamak gerekir ki, kardeş şehrimiz Mostar’la çok sayıda başka faaliyetler de düzenledik. TDBB olarak Bosna-Hersek’in birçok şehrinde aralıksız bu faaliyetlere devam ediyoruz. Çok sayıda projeye ilişkin çalışmalarımız hız kesmeden sürüyor” dedi.

Tören açılış kurdelesinin kesilmesi ve misafirlerin yurdu gezmeleri ile tamamlandı.

Cemal Biyediç Üniversitesi yurdu 180 öğrenci kapasiteli. Kampus içerisinde iyi donanımlı ve modern 22 dairenin yanı sıra, öğrenci kliniği ve psikolojik danışmanlık merkezi de bulunuyor. Yurt bünyesinde ayrıca uygun fiyatlarla yemek servisi yapılacak bir restoran da bulunacak ve yeni eğitim-öğretim yılı başında ilk öğrenciler kabul edilecek.