Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile Orta Asya Yerel Yönetimler Akademisi (OAYYA) arasında, kurumlar arası işbirliği imkânlarının ve tecrübe paylaşımının ele alındığı toplantı, 8 Ağustos 2023 tarihinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Toplantıya, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Orta Asya Yerel Yönetimler Akademisi (OAYYA) Müdürü Asel Kurmanalieva, OAYYA Proje Yöneticisi Aynura Chandıbaeva, OAYYA uzmanı Zuhra Kazanlıeva ve TDBB Dış İlişkiler Orta Asya Koordinatörü Mairam Baigonusheva katıldı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak toplantıda yaptığı konuşmada TDBB’nin Orta Asya ve Kırgızistan çalışmalarına yönelik bilgi verdi. Solak Kırgızistan’ın TDBB’nin en aktif işbirliği yaptığı üye ülkelerinden biri olduğunu, Kırgızistan ayrıca TDBB’nin Yönetim Kurulu’nda da temsil edildiğini belirtti. Solak, “TDBB kuruluşundan bu yana Kırgızistan’da çok sayıda projeyi hayata geçirdi. Kırgızistan belediyeleri ve yerel yönetimleri ile yakın işbirliğinden memnuniyet duyuyoruz. TDBB koordinasyonunda Kırgızistan ve Türkiye belediyeleri ile çok sayıda kardeş şehir ilişkisi kurulmuş, tecrübe paylaşımı ve uzman eğitim programları yapılmış, karşılıklı heyet ziyaretleri gerçekleştirilerek işbirliğinin geliştirilmesine yönelik önemli adımlar atılmıştır” diye konuştu.

Orta Asya Yerel Yönetimler Akademisi (OAYYA) Müdürü Asel Kurmanalieva da, “TDBB’nin Yerel Yönetimlerin gelişimi alanındaki başarılarını yakından takip etmekteyiz; işbirliğimizin karşılıklı faydalı ve verimli olacağına ve kuruluşlarımız için olumlu sonuçlar elde edebileceğimize inanıyorum. Orta Asya Yerel Yönetimler Akademisi, Orta Asya’daki yerel yönetimlerin potansiyelini artırmak ve yerel kalkınma alanında tecrübe paylaşımı konusunda ortaklık ve işbirliğini geliştirmek için kurulmuş bir akademidir. Akademi olarak, TDBB ile uzun vadeli işbirliği seçeneklerinin detaylarını görüşmeye hazır olduğumuzu bildirmek isterim. TDBB ile işbirliğimizin büyümemize, gelişmemize ve yeni başarılar elde etmemize katkıda bulunacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Toplantıda, Orta Asya Yerel Yönetimler Akademisi Müdürü Asel Kurmanalieva Akademinin çalışmalarına yönelik, TDBB Dış İlişkiler Orta Asya Koordinatörü Mairam Baigonusheva da TDBB’nin çalışmalarına yönelik birer sunum yaptılar.

Sunumlardan sonra katılımcıların ele alınan konularla değerlendirmeleri ve karşılıklı soru cevap kısmıyla toplantı tamamlandı.

Orta Asya Yerel Yönetimler Akademisi

Kırgızistan Yerel Yönetimler Birliği ve Kalkınma Politikaları Enstitüsü (KPE) işbirliğinde Orta Asya Yerel Yönetimler Akademisi 2021 yılı Nisan ayında kurulmuştur. Kırgızistan ve Orta Asya ülkelerinin yerel yönetimlerinin ihtiyaçlarını karşılamak, yerel yönetim çalışanları için erişilebilir bir bilgi-analiz kaynağı ve sistemli bir eğitim sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Akademi, yönetim organlarının ve yerel yönetimlerin gelişimine yönelik eğitim, danışmanlık, yayın alanlarında faaliyet göstermektedir.

09.08.2023

TDBB ile Orta Asya Yerel Yönetimler Akademisi Video Konferansı için bkz: