Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Temmuz ayı Yürütme (İcra) Kurulu Toplantısı, 20 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul’da Birlik merkezinde yapıldı.

TDBB ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay başkanlığındaki toplantıya TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, TDBB Yürütme Kurulu üyeleri Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü katıldı.

Toplantı, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın 20 Haziran 2023 tarihindeki Yönetim Kurulu toplantısından bu yana gerçekleştirilen çalışmalar ve gündem hakkında bilgi vermesi ve gündemdeki konuların görüşülmesiyle devam etti.

Bu çerçevede, TDBB Eylül ayı genişletilmiş Yönetim Kurulu toplantısının Özbekistan’da yapılması, Çolpan-Ata (Kırgızistan) ile Başiskele (Türkiye) Belediyeleri arasında Kardeş Şehir Protokolü imza töreninin Başiskele’de yapılması, TDBB 20. Kuruluş Yılı Resepsiyonunun Ekim ayının ilk yarısında İstanbul’da düzenlenmesi, Hebron’da (Filistin) İşgalciler Tarafından Yıkılan Evin Yeniden İnşası Projesinin, TDBB ve Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilmesine, Özbekistan Yerel Yöneticilerine yönelik Tecrübe Paylaşımı Programının Ağustos ayı içinde Şahinbey ve Balıkesir Büyükşehir Belediyeleri işbirliğinde yapılmasına, Radoviç Belediyesi tarafından, 29-30 Temmuz 2023 tarihlerinde, Kuzey Makedonya’da gerçekleştirilecek “Uluslararası Yörük Festivali”ne TDBB tarafından destek verilmesine, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği tarafından, 15-18 Eylül 2023 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek “15. Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması” etkinliğine TDBB tarafından destek verilmesine ve Mihalıççık (Eskişehir) Belediyesi’nin TDBB’ye yapmış olduğu üyelik müracaatının uygun görüşle Yönetim Kuruluna sunulmasına, karar verildi.