Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de davetli olduğu ve katılımcı desteği verdiği, Tatarlar tarafından geleneksel olarak kutlanan Sabantuy Bayramı 18 Haziran 2023 tarihinde Tataristan’ın Nijnekamsk şehrinde coşkuyla kutlandı.

Tatar ulusal kıyafetlerindeki sanatçılar, Sabantuy’ı kutlamak için gelen konukları şarkılar ve danslarla karşıladı. Bu yıl “Sabantuy Bayramı”nı 30 bin kişi ziyaret etti. Bayramın konukları arasında Tataristan Devlet Konseyi Başkanı Farid Muhametşin, Rusya Federal Meclisi Milletvekili Aydar Metşin, Rusya Devlet Duması Kontrol Komitesi Başkanı Oleg Morozov ve Tarım Şehirleri Birliği genel sekreteri M. Sami Küçüktığlı yer aldı. Nijnekamsk Belediye Başkanı Ramil Mullin liderliğindeki heyet, etkinliklerin başlamasından önce meydanın tüm alanlarını ziyaret etti.

Bayram kutlamasına katılan çocuklar konuklara renkli ve coşkulu anlar yaşattı. Bayram ziyaretçileri için yarışmalar, geleneksel yiyecek stantları ve ustalık atölyeleri gibi etkinlikler düzenlendi. Ayrıca çocuklar için özel bir Sabantuy düzenlendi. Atlı yarışmalar, motokros yarışları ve geleneksel güreş gibi etkinlikler de gerçekleştirildi.

Nijnekamsk Belediye Başkanı Mullin, Sabantuy’un Nijnekamsk sakinleri ve tüm cumhuriyet için ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Mullin, “Bayramların geleneklere sahip olması gerekir. Vatanseverlik, eğitim, kültür yoluyla vatan sevgisi anlamına gelir. Bu bayramların geleneklerini nesilden nesile aktarmalıyız, milli kimliğimizi kaybetmemeliyiz” diye konuştu.

Bayrama bu sene 30 binden fazla ziyaretçi katıldı.