Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Koordinasyonunda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Memleketi Rize Belediyesi ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un memleketi Tüp Belediyesi arasında, 20 Haziran 2023 tarihinde Rize’de düzenlenen törenle Kardeş Şehir Protokolü imzalandı.

İmza törenine Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Tüp Belediye Başkanı Kaynbek Adiev ve TDBB Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

TDBB Yönetim Kurulu Toplantısı öncesinde imzalanan protokolle iki şehrin işbirliği güçlenerek devam edecek. Türkiye Cumhurbaşkanı ve Kırgızistan Cumhurbaşkanının memleketinin kardeş şehir olması ilk kez gerçekleştirildi.

İmzalanan protokol ile iki şehrin kardeşliğinin resmiyet kazandığını belirten Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, “Bizim içinde önemli olan Kırgızistan devlet başkanı olan Sadır Caparov’un şehri olan Tüp ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın şehri olan Rize’nin kardeş belediye olması bizi mutlu etti. Dünden beri Tüp Belediye Başkanıyla görüşmeler yaptık. Bundan sonra iki şehir arasında bu kardeşlik köprüsü devam edecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve Kırgızistan Cumhurbaşkanının memleketinin kardeş şehir olmasının ilk kez yaşandığını ifade eden Kırgızistan’ın Tüp Belediye başkanı Kanybek Adiev, “Sevgili Rizeliler iyi bir gelecek için bizi birleştiren Allah’a şükürler olsun. Attığımız her adım kötülükten uzak iyiliğe vesile olsun. Kırgızistan’ın Tüp şehrinin Türkiye’nin Rize şehri ile kardeş şehri olmasına iki ülkenin liderleri vesile olmaktadır. Kırgızistan Cumhurbaşkanı göreve geldiğinden beri sosyal hayatta ve ekonomide iyileşmeler yaşanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının da göreve başladığından beri ekonomiyi ve sosyal hayatı geliştirdiğini biliyoruz. Bu protokolden sonra Rize şehriyle daha yakından çalışacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Tören karşılıklı hediyeleşme ve günün anısına aile fotoğrafı çektirilmesiyle tamamlandı.