Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Kastamonu Belediyesi tarafından düzenlenen Türk Dünyası Günleri, 9-11 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Türk Dünyası Günlerine Azerbaycan, Gagauzya, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Özbekistan, Tacikistan, Tataristan, Türkmenistan, Macaristan, Dağıstan, Çuvaşistan, Yakutistan, Tuva, Altay Türkleri, Şor Türkleri, Kırım ve Türkmeneli gibi ülke ve özerk bölgelerden gelen sanatçılar ve ekipler katıldı.

9 Haziran Cuma günü Kışla Park’ında Belediye Meydanı’na yapılan kortej yürüyüşüyle başlayan etkinliğe, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, Vali Yardımcısı Ahmet Coşkun, Milletvekilleri Prof. Dr. Kamil Aydın Halil Uluay, Serap Ekmekçi, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldı.

23 ülkeden gelen 100’ün üstünde ekipler etkinlik alanında kendilerini bekleyen halkı selamladı. Belediye Meydanı’ndaki etkinlikler Atabey Gazi Mehteran Takımı’nın gösterisiyle başladı. Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun açılış konuşmasının ardından ülkeleri temsilen kurulan çadırlar ziyaret edilerek gala yemeğine geçildi.

Etkinliğin ikinci günü ise, okçuluk eğitimi ve gösterisiyle başladı. Programlar Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen Türk Dünyası ve Cengiz Aytmatov konulu panel ile devam etti. Kastamonu Belediye Meydanı’nda folklor gösterileri ve ses performanslarıyla başlayan eğlenceler akşam Kaya Kuzucu ve Bengü konseriyle sürdü.

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu açıklamasında “Kadim şehrimiz Kastamonu bugün tarihi bir etkinliğe 23. kez ev sahipliği yapıyor. Milli mücadelenin olmazsa olmaz şehri, istiklal madalyalı tek ilçeye sahip Kastamonu bu özellikleri ile böyle bir buluşmanın yapılabileceği en uygun platform olarak öne çıkıyor. Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. Yılı sebebiyle, sahip olduğumuz birikimi çok daha geniş kapsamıyla hayata geçirmek istedik. Programa uzak yakın birçok bölgeden gelen misafirlerimiz oldu. Geleneksel hale getirdiğimiz bu etkinliğimizi her yıl daha fazla katılım ile tekrarlamayı planlıyoruz”dedi.