Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) işbirliğinde, Kasım Tınıstan Uulu Isık-Göl Devlet Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen, “Kâşgarlı Mahmud ve Dünya Medeniyetindeki Yeri” konulu uluslararası konferans, 1 Haziran 2023 tarihinde Kırgızistan’ın Karakol şehrinde gerçekleştirildi.

Konferansa Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Bakanı Birinci Yardımcısı Kayrat İmanaliyev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Karakol Belediye Başkanı Çıngız Bakayev, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Uçhisar Belediye Başkanı Osman Süslü, Türkiye’den ve Kırgızistan’dan tanınmış bilim adamları ve davetliler katıldı.

Konferansın açılışında konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, “Türk dilinin pek çok konusunu aydınlatan Dîvânu Lugâti’t Türk’ü tüm Türk kökenli halklara kazandıran, Türk sözlükçülüğünün atası Kâşgarlı Mahmud’un hayatı ve eseriyle ilgili daha çok araştırma yapılması gerektiğini vurgulayarak, Dîvânu Lugâti’t Türk’ün Yazılışının 950. Yıl Dönümü vesilesiyle Kâşgarlı Mahmud’u anma etkinliklerinin 2024-2025 UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alındığını belirtti. Bu vesile ile çok sayıda etkinlik planlanmaktadır” dedi.

Konferansta konuşan Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak da Dîvânu Lugâti’t Türk’ün özelliklerinden ve öneminden söz ederek, farklı dillerde yapılan tercüme çalışmaları ve Türkiye’de yayınlanan konu ile ilgili tez, kitap ve makale çalışmaları hakkında detaylı bilgi verdi.

Etkinlik kapsamında, Türkiye’den gelen heyetle birlikte, Kâşgarlı Mahmud’un doğduğu Barskan köyü ziyaret edildi. Burada Kâşgarlı Mahmud’a ait heykel ve müze inşa edilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

3 Haziran 2023