Özbekistan Cumhuriyeti Çalışma ve Yoksullukla Mücadele Bakanlığı, Yoksullukla Mücadele Genel Müdürü Sardor Rakhmonov ve beraberindeki heyet, 5 Mayıs 2023 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

Birlik Merkezinde Genel Sekreter Fahri Solak ile bir araya gelen heyete, TDBB’nin çalışmaları ve Özbekistan’a yönelik projeler hakkında bilgi verildi. Görüşmede Solak, “Özbekistan’ın marka şehirlerinin üyemiz olmasından memnuniyet duyuyoruz. Birlik Yönetim Kurulu’nda Özbekistan da Kokand Belediyesi ile temsil edilmektedir. Özbekistan’la olan ilişkilerin daha da gelişmesi için Özbekistan belediyelerinin Birliğe üye olmasıyla, ortak projeler ve kardeş şehircilik çalışmalarıyla daha fazla yol kat edebiliriz. Bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özbekistan Yükseliş Kurumuyla olduğu gibi, Çalışma ve Yoksullukla Mücadele Bakanlığı ile de eğitim, kültür ve diğer alanlarda işbirliği yapabiliriz” dedi.

Özbekistan heyeti adına konuşan Yoksullukla Mücadele Genel Müdürü Sardor Rakhmonov da, “Türkiye’nin yoksullukla mücadele konusunda yaptığı çalışmaları yerinde görmeyi arzu ediyoruz. Bu konuyla ilgili yakın tarihte Çin ile de bir işbirliği protokolü imzaladık. Japonya, Kore ülkeleriyle de görüşmelerimiz sürmekte. Bu bağlamda, Türk kardeşlerimizin de tecrübelerini almak bizim için çok önemlidir. Bu vesileyle yöneticilerimizin konuyla ilgili bilgilerini tazeleyecek ve bu konuda bilgilerini artıracak programlar yapmak istiyoruz. TDBB ile de imzalayacağımız bir protokolle konuyla ilgili çalışmaları yerinde görme ve kardeş belediyeler vasıtasıyla staj programları başta olmak üzere, eğitim almayı, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin çalışma prensipleri hakkında bilgi edinmeyi ve turizm hizmeti vb. birçok alanda da bilgi alışverişi yapmayı arzu ediyoruz” dedi.

Heyet daha sonra TDBB Başkan Yardımcısı, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ile de bir araya gelerek görüş alış verişinde bulundu. 

Ziyaret günün anısına fotoğraf çekimi ile sona erdi.