Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından Şahinbey, Esenler, Sancaktepe, ve Ümraniye Belediyeleri işbirliğinde düzenlenen, “Filistin Gazze Üye Belediyeler Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı”, 12-17 Aralık 2022 tarihlerinde İstanbul ve Şahinbey (Gaziantep)’de yapıldı.

Programa, Gazze Belediyesi ve Gazze Belediyeler Birliği Başkanı Yahya R. Sarraj, Maghazi Belediye Başkanı Hatem S. ElGhamri, Al Zahra Belediye Başkanı Marwan M. Hamad, Khan Younis Belediye Başkanı Alaaeddin M. S. Albatta, Gazze Belediyesi Su ve Çevre Müdür Yardımcısı Anwar S. M. Aljondi, Khan Younis Belediyesi Sağlık ve Çevre Müdürü Omar Mohammed Omar Matar, Khan Younis Belediyesi Teknik İşler Müdürü Mohammed A. H. Alfarra, Khan Younis Belediyesi Özel Kalem Müdürü Saad M. A. Ashour, Rafah Belediyesi AR-GE Müdürü Abdel Kader Y. A. Dorgham ve Rafah Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Mohammed S. H. Sarhan katıldı.

Programın birinci günü 13 Aralık 2022 tarihinde heyet, Ümraniye Belediyesi’ni ziyaret ederek Başkan İsmet Yıldırım ile bir araya geldi. Ümraniye Belediyesi’nin çalışmaları ve projelerinin anlatıldığı görüşmenin ardından heyet, “Şehir Planlama Projeleri ve Coğrafi Bilgi Sistemi” konulu sunumu dinledi, ardından saha gezisi yaptı.

Aynı gün öğleden sonra ise heyet, Sancaktepe Belediyesi’ni ziyaret etti. Daha sonra heyete, “Sıfır Atık Projesi” ve “Sosyal Yardım İşleri” adlı sunum yapıldı ve saha gezisi gerçekleştirildi.

Programın ikinci gününde ise heyet, Esenler Belediyesi’ni ziyaret ederek “Şehir Planlama Projeleri ve Akıllı Şehir” konulu sunumu dinledi ve ardından saha gezisi yapıldı.

Aynı gün öğleden sonra heyet, TDBB’yi ziyaret ederek Genel Sekreter Fahri Solak ile bir araya geldi. Program hakkında değerlendirmelerini paylaşan katılımcılar yapılan tecrübe paylaşım programının kendileri için çok faydalı olduğunu belirterek, belediyelerinin ilgili personelinin Türkiye’de uygulamalı eğitim görmesi konusunda öneride bulundu. Konuşmaların ardından katılımcılara sertifikaları takdim edildi ve hatıra fotoğrafı çekildi.

Program 15 Aralık 2022 Perşembe günü heyetin Gaziantep’e giderek Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nu ziyareti ile devam etti. Ziyaretin ardından heyete, “Kentsel Dönüşüm Projeleri ve Sosyal Konut Üretimi” konulu sunum yapıldı ve saha gezisi gerçekleştirildi. Gaziantep programının ikinci gününde ise heyet, Şahinbey Belediyesi “Katı Atık ve Su Yönetimi Çalışmaları” konulu sunumu dinledi ve Şahinbey Belediyesi Park, Bahçe ve Yeşil Alan uygulamaları saha gezisi yaptı.

Program Gaziantep’in tarihi ve kültürel mekânlarının gezilmesinin ardından, katılımcıların ülkelerine dönmesi ile sona erdi.