Kırgız Cumhuriyeti Yerel Yönetimler Birliği, Kırgız Cumhuriyeti Kamu Hizmeti ve Yerel Yönetim Devlet Ajansı, Orta Asya Yerel Yönetim Akademisi işbirliğinde düzenlenen ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de katılımcı desteği verdiği “Yerel Yönetim ve vatandaşların ortak çalışmasının bir sonucu olarak daha iyi yaşam koşulları” konulu uluslararası konferans, 28 Şubat – 3 Mart 2022 tarihleri arasında Kırgızistan’ın Oş ve Bişkek şehirlerinde gerçekleşti.

Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Letonya, İsviçre, Hollanda, Rusya Federasyonu, Moğolistan ve Türkiye’den uzmanların katıldığı Uluslararası Konferansta, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) koordinasyonunda Beykoz Belediyesi planlama uzmanı Osman Nuri Hafızoğlu “Mekansal Planlamada Katılımcı Planlama – Türkiye Örneği” konulu sunum yaptı.

Konferansta, vatandaşların bütçe sürecine nasıl katılabilecekleri, ekonominin, mekanın ve toplumun gelişimini planlama ve verilen hizmetlerin izlenmesi sürecinde vatandaşların iştirakı konuları üzerinde duruldu.

Kırgızistan Yerel Yönetimler Birliği Genel Sekreteri Bekturgan Orozbaev yaptığı konuşmada: “Yerel öneme sahip konuların çözümünde Yerel Yöneticilerin yerel halk ile işbirliği çok önemlidir. Burada en önemli kaynak yerel halktır. Halk yerel sorunların çözümünde ne kadar çok katılırsa, o kadar kıymetli olur. Bu alanda uzun yıllardır yaptığımız eğitimler, çalıştaylarımız ve yerel yönetimi geliştirme çabalarımız meyvelerini vermeye başladı” dedi.

Program çerçevesinde ayrıca Yerel Yönetim konusunda sergi ve katılımcılar için kültürel geziler de düzenlendi.

9.03.2022