Fatih Belediyesi, Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği ve Preporod Boşnak Kültür Birliği işbirliğinde Bosna Hersek’in Yeniden Bağımsızlığının 30. Yıl Dönümü, 1 Mart 2022 tarihinde Fatih’te düzenlenen törenle kutlandı.

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın ev sahipliğindeki programa, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak, yerel yöneticiler, Boşnak Dernekleri ve birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile davetliler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan; dost ve kardeş ülke Bosna Hersek’in 30. bağımsızlık yıl dönümünü en içten duygularıyla kutladığını belirtti. Başkan Turan konuşmasının devamında; “İnsanlık tarihinin en utanç verici, en vahşi hadiselerinden biri olan Srebrenica ve Jepa soykırımlarında çocuk, kadın, yaşlı, düşkün demeden acımasızsa katledilen masum Bosnalıları ve bağımsızlık yolunda hayatını kaybeden şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Duruşu ve yaşayışıyla bir ahlak abidesi olmuş, aynı zamanda İslam dünyasının yetiştirdiği yüz akı ve en önemli münevverlerden olan Aliya İzzetbegoviç’i saygı ve rahmetle anıyorum. Onun ve arkadaşlarının haklı mücadelesiyle Bosna Hersek bağımsızlığına kavuştu. Bu süreçte tüm Türkiye birlik olarak tek vücut Bosna halkının yanında oldu, bundan sonra da olmaya devam edecektir. Bosna Hersek halkının geçmişte maruz kaldığı onca adaletsizlik ve hukuksuzluğa rağmen komşularıyla barış ve huzur içinde bir arada yaşamak için gösterdikleri özveri takdire şayandır. Bosna Hersek’in 1 Mart Bağımsızlık Günü’nü tebrik ediyor, yurtiçinden ve yurtdışından programımıza teşrif eden herkesi selamlıyorum” dedi.

Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç de törende yaptığı konuşmada “Bu gecede emeği geçen Fatih Belediyesi’ne ve Preporod Boşnak Kültür Birliği’ne şükranlarımı sunarım. Son 30 yıldır muazzam fedakârlık, azim ve ısrarlı gayretlerini esirgemeyen bugün burada aramızda bulunan ve bulunmayan Türkiye’deki dostlarımıza bu vesileyle teşekkür ederim. Ülkemiz sizlerin de çabaları sayesinde bugün dimdik ayakta durmaktadır. Ülkemize ve bölgemize durmadan, yorulmadan destek veren, barış ve refahın artmasında büyük katkıları olan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti’ne, Türkiye’nin her metrekaresinde bulunan samimi Bosna Hersek dostlarına ve Türk kardeşlerimize sonsuz teşekkürler” dedi.

Program Boşnak toplumunun kültürel ve tarihi sorumluluklarına bir asırdan fazladır tanıklık eden Boşnakların gururu nadide kurumlardan biri olan Preporod Boşnak Kültür Birliği’nin konser, şiir dinletisi ve dans gösterileriyle devam etti.

Tören teşekkür plaketlerinin takdimi ve günün anısına toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.