Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Karatay Belediyesi iş birliğinde Bosna Hersek’in Olova (Bosna) Belediyesine yönelik olarak düzenlenen, “Teleferik ve Kaplıca Tesisi İşletmeciliği Tecrübe Paylaşımı Programı”, 12-16 Aralık 2021 tarihlerinde Bursa ve Konya’da gerçekleştirildi.

Programa, Olovo Belediye Başkanı Đemal Memagıć, Olovo Başkan Danışmanı Senad Degirmendžić, Olovo Belediyesi Yatırım Projeleri Uzmanı Sedin Rotić ve “Aquaterm” Otel Müdür Yardımcısı Esad Hamzić katıldı.

Programın ilk günü olan 12 Aralık 2021 Pazar günü heyeti Bursa Büyükşehir Belediye Başkan vekili Fethi Yıldız karşıladı. Bursa programı kapsamında heyet ikinci gün Bursa Teleferik A.Ş.’nin Genel Müdürü, Bursa Teleferik A.Ş’nin Teknik Müdürü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı temsilcileri ile bir araya gelerek ‘teleferik inşası ve teleferik işletilmesi’ konusunda detaylı sunumu dinledi ardından saha gezisi yaparak teleferik sistemini yakından görmüş oldu.

Programın Konya ayağında, 15 Aralık 2021 tarihinde heyet, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’yı makamında ziyaret etti. Ardından heyet, Karatay Belediyesi tarafından hayata geçirilen termal tesis projelerini yerinde inceledi.

Olovo Belediye Başkanı Demal Memagic, “Karatay Termal Tatil Köyü her yönüyle mükemmel ve vizyoner bir proje. Bizim şehrimiz de termal su kaynakları açısından oldukça zengin. Buradan aldığımız bilgi ve tecrübeleri şehrimizde uygulayarak benzer projeler yapmayı amaçlıyoruz” dedi. 

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da Bosna Hersek Olovo Belediye Başkanı ve heyetini Karatay’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Bosna Hersek’in kendileri için büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Kılca, “Belediye olarak Bosna Hersek’in bazı şehirleriyle de kardeş şehir protokolümüz var. Bu kapsamda da ecdadımızdan bizlere miras kalan birçok eser ve yapının yeniden ayağa kaldırılmasıyla ilgili ortak projeler yürütüyoruz. Olovo’da olduğu gibi bizde de termal su kaynağı bulunuyor. Bu konuda Karatay Termal Tatil Köyü’nden edindiğimiz tecrübe ve sahip olduğumuz bütün bilgilerimizi Olovo ile paylaşmaya gayret ediyoruz. Bunun yanı sıra Olovo’daki tecrübelerden de faydalanmak istiyoruz ve Olovo’yu da ziyaret ederek karşılıklı ilişkilerimizi daha da güçlendirmek istiyoruz” dedi.

16 Aralık 2021 Perşembe günü heyet, İstanbul’a geçerek TDBB’yi ziyaret etti. Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la görüşen heyet Birliğin çalışmaları hakkında bilgilendirildi.

Görüşmede Olovo Belediye Başkanı Đemal Memagıć, “Program bizim için çok verimli geçti. Türkiye’de teleferik sistemleri ve termal tesis konusunda çok başarılı iki belediye ile görüştük ve saha gezileri yaptık. Böyle güzel bir programı düzenlediğiniz için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da, “Programın verimli geçmesi bizleri memnun etti. Tematik bir program olması önemliydi. TDBB olarak biz de Olovo ile iş birliğine hazırız” şeklinde konuştu.

Program Katılım Sertifikalarının takdimi ve günün anısına hatıra fotoğrafı çekimi ile tamamlandı.