Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi ülkelerden Kırgızistan’da, 21-22 Ekim 2021 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un katılımıyla, Yerel Yönetimler ve Merkezi Yönetim Organları Ulusal Forumu geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Ulusal Foruma, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, ilgili Bakanlar, Valiler, Belediye Başkanları, Kaymakamlar, Kamu Kurumlarının Başkanları ve muhtarlar katıldı. Foruma TDBB adına Genel Sekreter Fahri Solak katıldı.

Forumda ülkenin sosyo-ekonomik durumu, yerel yönetim organların çalışmalarının etkinleştirilmesi, vali ve kaymakamların yetki ve sorumluluklarının artırılması konuları ele alındı.

Toplantının açılışına katılan Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, yaptığı kapsamlı konuşmada kamu yönetimi sistemi, ekonomik kalkınma ve seçimlerde şeffaflığın sağlanması gibi önemli konular üzerinde durdu.

Forumda ayrıca, Yerel Yönetim Sisteminin 30. yılı dolayısıyla, bölgelerin sosyo-ekonomik gelişimine katkıları dolayısıyla çeşitli düzeylerde bölgesel idarecilere ödüller verildi. Ayrıca, “Agrotechexpo 2021” tarımsal ürünler fuarı yapıldı.

Ziyaret Kapsamında Yapılan Görüşmeler

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Ulusal Forum daveti ve Proje Açılış Töreni için gittiği Kırgızistan programı kapsamında, Kırgızistan Yerel Yönetimler Birliği Genel Müdürü Bektur Orozbaev, Kırgızistan Bölgesel Kalkınma Devlet Ajansı (GAR) Genel Müdürü Elçibek Cantaev ve Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı Aybek Cunuşaliev ile makamlarında ayrı ayrı görüştü.

Görüşmelerde Kırgızistan yerel yönetimleri ile Türkiye Belediyeleri arasındaki Kardeş Şehir İlişkileri ve ortak proje imkanları değerlendirildi.