Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin Yönetim Kurlu Üyesi Beykoz Belediyesi ile Azerbaycan üyesi Berde Belediyesi arasında, 11 Ekim 2021 tarihinde Beykoz’da düzenlenen törenle Kardeş Şehir Protokolü imzalandı.
İmza törenine, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Berde Belediye Başkanı Sadıq Halilov Azerbaycan Berde Milletvekili Fatma Yıldırım ve Azerbaycan Şehir Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Tofig Hasanov ile Beykoz Belediyesi başkan yardımcıları katıldı.
Protokol imza töreninde konuşan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Beykoz kadim kültürü olan tarihi bir yer. Belediyecilik tarihi 1868 yılında başlıyor. Berde’yle her türlü iş birliğine hazırız. Bugün attığımız imzayla kardeşliğimiz, kültürel ve sosyal projelerle taçlanacak” dedi.
Beykoz’la kardeş olmaktan ve ilçede ağırlanmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Berde Belediye Başkanı Sadıq Halilov ise: “Berde tarihle iç içe, muasır bir şehir, ticaret merkezi. Beykoz’un tecrübelerine ihtiyacımız var. Bu protokol sadece Berde ve Beykoz değil, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini de simgeliyor. Bu süreci koordine eden Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ne de müteşekkiriz” şeklinde konuştu.
Berde Milletvekili Fatma Yıldırım da her iki şehrin ilişkilerini geliştirmeye yönelik projelere her türlü desteği vereceğini ifade etti.
İmzaların atılmasının ardından Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Berde Belediye Başkanı Sadıq Halilov ve heyetine günün anısına ilçenin simgesi çeşm-i bülbül hediye etti. Milletvekili Fatma Yıldırım, Başkan Murat Aydın’a iki ülke liderlerinin resmedildiği pano hediye ederken, Başkan Halilov da Azerbaycan’ın simgesi har-ı bülbül çiçeği motifi verdi.
Berde
Tarihte Azerbaycan’a 500 yıl başkentlik yapan Berde şehri yeşil dokusuyla Beykoz’la benzerlik gösteriyor. Stratejik konumuyla “Karabağı’ın Kapısı” olarak adlandırılan Berde, Azerbaycan ve Ermenistan arasında gerçekleşen ve 44 gün süren “Vatan Savaşı”nda zayiat veren şehirler arasında yer alıyor.