Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yürütme Kurulu heyeti, 24-25 Eylül 2021 tarihlerinde Kuzey Makedonya’yı ziyaret ederek, Gostivar Belediyesi ve Studeniçan Belediyesi’ni ziyaret etti ve Üye Belediyeler Koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve TDBB Başkanı Uğur İbrahim Altay Başkanlığındaki Kuzey Makedonya ziyareti programına, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Birlik Yürütme Kurulu üyeleri Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü ve TDBB Yönetim Kurulu Üyesi Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar katıldı.

Programın ilk günü olan 24 Eylül 2021 – Cuma günü heyet, Studeniçan Belediye Başkanı Azem Sadiki’yi makamında ziyaret etti. Yapılan görüşmede TDBB’nin çalışmaları ve işbirliği imkânları değerlendirildi. Ziyarette Studeniçan Belediyesinin birim yöneticileri de hazır bulundu.

Programın ikinci günü 25 Eylül 2021 Cumartesi TDBB heyeti, Gostivar Belediye Başkanı ve TDBB Yönetim Kurulu üyesi Arben Taravari’yi makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından TDBB Yürütme Kurulu Toplantısı Gostivar Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Daha sonra Makedonya’nın Gostivar şehrinde kurulmuş olan ve Türkçe Eğitim veren Vizyon Üniversitesi ziyaret edildi. Ardında heyet, Osmangazi Belediyesi tarafından temin edilen park ve bahçe mobilyalarının Gostivar Belediyesine teslim törenine katıldı.

Törenlerden sonra Heyet Kalkandelen şehrine giderek Alaca Camiini ziyaret etti.

Üye Belediyeler Koordinasyon Toplantısı

Aynı gün akşam saatlerinde Uluslararası Balkan Üniversitesi ev sahipliğinde TDBB Kuzey Makedonya Üye Belediyeler Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya TDBB heyetinin yanı sıra Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari, Studeniçan Belediye Başkanı Azem Sadiki, Merkez Jupa Belediye Başkanı Ariyan İbraim ve Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem katıldı. Toplantıda Kuzey Makedonya’da TDBB’ye üye olan belediyelerle aktif işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla yapılması gereken çalışmalar üzerinde fikir alışverişi yapıldı.