Bosna Hersek Federal Mülteciler ve Yerinden Olmuş Kişiler Bakanı Edin Ramic ve beraberindeki heyet, 18 Haziran 2021 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

Toplantıya, Federal Mülteciler ve Yerinden Olmuş Kişiler Bakanı Edin Ramic, TDBB Başkan vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Federal Mülteciler ve Yerinden Olmuş Kişiler Bakan Yardımcısı Sead Kopiç, Glamoç İslam Birliği Başkanı Arif Kovaçeviç ve Glamoç Baş İmamı Muhamed Dragolovçanin katıldı.

Toplantıda Fahri Solak TDBB’nin yürütmekte olduğu Bosna projeleri ve önümüzdeki günlerde Bosna’da düzenlenecek olan TDBB Yürütme Kurulu toplantısı ve Çalışma Ziyareti programıyla ilgili heyete bilgi verdi. Solak, “Pandemi döneminde tamamladığımız iki adet kitabın tanıtım programı, yeni kurulan kardeş ilişkisi protokollerinin imza törenleri, köprü projesi temel atma töreni, yaşlılar evi açılışı, sera açılışı gibi projelerimizi somutlaştırmak adına gerçekleştireceğimiz bu ziyaret, geçtiğimiz dönemde Pandemi şartlarına rağmen verimli bir çalışma dönemi geçirdiğimizin göstergesidir” diye konuştu.

TDBB Başkan vekili Ömer Arısoy da, TDBB tarafından basılan “Bosna Hersek’te Mezar Taşları” kitabının önemli bir kültürel değer olduğunu belirterek, mezar taşlarının derlenmesinden oluşan bu çalışmanın kıymetli bir emek olduğunu ifade etti. Arısoy, mezar taşlarının her birinin toplumsal olarak işaret ettikleri bir anlamı olduğunu ifade ederek, Zeytinburnu Belediyesi’ne ait benzer bir çalışmanın da mevcut olduğunu belirtti.

Bakan Ramic, TDBB ve Beykoz Belediyesi işbirliğinde yaptırılan huzur evi projesinin Bakanlıkça da desteklendiğini ve böyle hayırlı bir projenin TDBB işbirliğinde yapılmış olmasından duyduğu memnuniyetini dile getirerek, TDBB’ye destekleri için teşekkür etti. Bakan ayrıca huzur evinin dış alan kısmında Bakanlık tarafından sürdürülen yürüyüş yolu projesi hakkında bilgi vererek, projenin henüz yapımına başlanmamış olan 3. etabıyla ilgili TDBB’den destek talep etti. Bakan ayrıca, TDBB ve Bakanlığı iş birliğinde yürütülen projelerden Vareş’teki Çocuk Spor alanının durumu ve TDBB ve Selçuklu Belediyesi işbirliğinde Kokoşçiçi Köyünde yaptırılan ilkokul projesinin durumuyla ilgili de bilgi verdi. Son olarak Bakan Ramic, TDBB Bosna Programı çerçevesinde ülkesine gelecek olan heyeti Bakanlığa davet etti. Edin Ramic “TDBB’yi her ziyaret ettiğimizde üretilen yeni projeler olduğunu görmek bizi çok mutlu ediyor. Her ziyaretimizde Türkiye’deki gelişmeleri yakından görmüş oluyor ve bunları Bosna’ya uyarlamaya çabalıyoruz” dedi.