Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İstanbul Büyükşehir, Beykoz, Beyoğlu, Eyüpsultan, Osmangazi Belediyeleri, İSKİ, Kiptaş, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Kültür A.Ş. işbirliğinde düzenlenen, ‘TDBB Tataristan Üye Belediyeler, Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı’, 13-21 Ekim 2018 tarihleri arasında Bursa ve İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile tamamlandı.

Programa, Tataristan Cumhuriyeti Belediyeler Вirliği Başkan Yardımcısı Vladimir Kozonkov, Alkeyev Belediyesi Başkan Yardımcısı Rashit Bılalov, Laişev Belediyesi Başkan Yardımcısı Tatiana Burganova, Sarmanov Belediyesi Başkan Yardımcısı Guzel Garaeva, Buin Belediyesi Başkan Yardımcısı Ildar Eremeev, Kukmor Belediyesi Başkan Yardımcısı Raviia Karımullına, Tetyushi Belediyesi Başkan Yardımcısı Evgenii Kurkov, Bugulma Belediyesi Başkan Yardımcısı Fanis Mukhametov, Menzelin Belediyesi Başkan Yardımcısı Kamil Nazmiev, Baltasin Belediyesi Başkan Yardımcısı Nail Sabırzianov, Leninogorod Belediyesi Başkan Yardımcısı Sergei Timakov, Spasski Belediyesi Başkan Yardımcısı Sergei Tıunev, Tyulyaçi Belediyesi Başkan Yardımcısı Airat Fatkhullin, Kaybis Belediyesi Başkan Yardımcısı Ramis Khayalıev ve Vısokogorskı Belediyesi Başkan Yardımcısı Anas Shakirov katıldı.

Programın ilk günü 15 Ekim 2018 Pazartesi günü heyet, Osmangazi Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile görüştü. Heyet daha sonra “Yerli ve Yabancı Turistlere Yönelik Etkinlikler” ve “Belediyelerde Kültürel Mirasın Korunmasına Yönelik Çalışmalar” adlı sunumları dinledi ardından saha gezileri yaptı.

Programın ikinci gününde katılımcılar KİPTAŞ ziyaretinde İsmet Yıldırım ile görüştü ve “Belediyelerde Konut Üretimi ve Kentsel Dönüşüm Projeleri” adlı sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı. Aynı gün katılımcılar öğleden sonra TDBB’yi ziyaret etti. Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la bir araya gelen heyet TDBB’nin çalışmaları hakkında bilgilendirildi. TDBB’den ayrılan heyet,  Panorama 1453 Müzesini ve Türk Dünyası Kültür Evlerini gezdi.

Programın üçüncü günü heyet Beykoz Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’le bir araya geldi. Ardından “Belediyelerde Finans ve Bütçe Yönetimi” adlı sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı. Aynı gün öğleden sonra ise heyet Beyoğlu Belediyesi’ni ziyaret ederek Başkan Yardımcısı Yasin Balcı ile görüştü, “Beyoğlu’nda Turistik Faaliyetlerin Koordinasyonu” adlı sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı.

Programın dördüncü günü katılımcılar, İSKİ’yi ziyaret etti ve “Belediyelerde Su ve Atık Su Yönetimi” adlı sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı. Program, Eyüpsultan Belediyesi ziyareti ile devam etti. Heyet Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın’la görüştü ardından “Eyüp’te İnanç ve Kültür Turizmi” konulu sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı.

Programın beşinci günü olan 19 Ekim 2018 Cuma günü heyet, İBB Avrupa Park Bahçeler Müdürlüğünü ziyaret ederek, “Belediyelerde Yeşil Alan Yönetimi” konulu sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı. Aynı gün öğleden sonra ise program İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Ziyareti ile devam etti ve “İstanbul’da Yürütülen Turizm Faaliyetleri” adlı sunum dinlendi, ardından Yerebatan Sarnıcı ve tarihi doku gezildi.

Kapanış Yemeği ve Sertifika Töreni

Programın kapanış yemeği ve sertifika töreni Zeytinburnu Belgrad kapı tesislerinde yapıldı. Törene, Tatar heyetin yanı sıra, TDBB Başkan Vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Tataristan Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Ayrat Gataullin ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın yemekte yaptığı konuşmada, “Sizleri ülkemizde, ilçemizde ağırlamaktan mutluyuz. Biz Tataristan’la ilişkileri önemsiyor, daha güçlü bir işbirliği için çabalıyoruz. Birlik olarak da Tataristan’la yakın işbirliği yapıyoruz. Burada kendinizi evinizde gibi hissetmenizi istiyoruz. İnşallah program faydalı olmuştur. Geldiğiniz için teşekkür ediyorum” İfadelerini kullandı.

Tataristan Cumhuriyeti Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı Vladimir Kozonkov da, “Tataristan ve Türkiye ilişkilerinin gelişmesini istiyoruz. Tataristan Belediyeler Birliği olarak elimizden gelen çabayı göstermeye hazırız. Program bizim için çok faydalı geçti. Emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

TDBB Genel sekreteri Fahri Solak ise, “Belediye üst yöneticilerine bir hafta zaman ayırıp programa katıldıkları için teşekkür ediyorum. Bu organizasyonda işbirlikleri için Tataristan Belediyeler Birliğine ve Tataristan Türkiye Temsilciliğine teşekkür ediyorum. 2019 Rusya-Türkiye Turizm yılında da, Tataristan-Türkiye ilişkilerinin gelişmesi için TDBB olarak biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Heyet, 20 Ekim 2018 Cumartesi günü İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Program, heyetin 21 Ekim 2018 Pazar günü ülkelerine dönmesi ile tamamlandı.