Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Altındağ Belediyesi tarafından, Moldova Gagauz Özerk Yeri’ne yaptırılan Kültür Evi ve Gençlik Merkezi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti kapsamında, 18 Ekim 2018 tarihinde törenle açıldı.

Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Komrat Belediye Başkanı Serghei Anastasov ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ortak basın toplantısının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Tiryaki ve heyet üyeleri, Altındağ Belediyesi tarafından restorasyonu gerçekleştirilen kültür merkezinin açılış kurdelesini kesti. “Geniş bir heyetle buradayız. Bakan arkadaşlarımız burada. Gaziantep Belediye Başkanı, Altındağ Belediye Başkanı burada… Bunun yanında birçok kurum başkanımız burada. Kurumlarımızın Gagauzya’da yaptıkları yatırımlar var ve bundan sonra da bunlar devam edecek. Onları da süratle sizlere inşallah hediye edeceğiz. Gösterdiğiniz ilgiye, şahsım, milletim adına çok teşekkür ediyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gagauz Özerk Yeri halkına yatırımların devam edeceği müjdesini verdi.

Gagauz Özerk Yeri’ne gençler için bir kültür merkezi, yaşlılar için bir huzurevi yaptıklarını, bir kültür merkezinin de restorasyonunu üstlendiklerini ifade eden Veysel Tiryaki, “Kısa sürede tamamlanan yatırımlarımızın açılışlarının Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve değerli eşleri tarafından yapılmasından büyük mutluluk duyuyorum. 3 bin metrekare büyüklüğündeki kültür merkezi, 1.200 metrekare büyüklüğündeki huzurevi ve restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz kültür merkezinin, aramızdaki dostluğu baki kılacağına inanıyorum” dedi.