Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından yayınlanan Osmanlı Belgelerinde Halep kitabının Tanıtım Töreni ve Osmanlı Döneminde Halep Sergisinin Açılışı, 12 Ekim 2018 Tarihinde Şahinbey Belediyesi ev sahipliğinde Gaziantep’te yapıldı.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesinde gerçekleştirilen tanıtım töreni ve sergi açılışına, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Gaziantep Milletvekilleri Derya Bakbak, Müslüm Yüksel, Mehmet Sait Kirazoğlu, Sergi Kreatörü Süreyya Atilla Sağlamçubukçu ve çok sayıda davetli katıldı.

TDBB Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak törende yaptığı konuşmada, TDBB ve çalışmaları hakkında bilgi vererek, “kuruluşundan günümüze geçen 15 yıllık sürede gerçekleştirilen çok sayıda proje yanında, üye ülkelerle ilgili Prestij Kitaplar da yayınlandığını belirterek, “Osmanlı Belgelerinde Halep kitabına bir yıldan uzun süre emek verildi. Çok sayıda akademisyen, bölge ve arşiv uzmanının katkılarıyla bu kitap ortaya çıktı. Halep kitabında, Osmanlı dönemine ait sosyal faaliyetler, imar faaliyetleri, idari ve yönetim konularında on binlerce belge içerisinden seçilerek önemli belgelere yer verildi. Bu belgeler Halep’in mimari ve kültürel olarak yeniden inşa sürecinde de kaynaklık edebilecektir. Kitapta yayımlanan nüfus istatistikleri, haritalardaki yer isimleri ve Halep’in şehir planı gibi çok önemli belgeler yer almaktadır. Bu önemli toplantı ve sergiye ev sahipliği için Şahinbey Belediyesi teşekkür ederiz” dedi.

TDBB İcra Kurulu Üyesi, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da törende yaptığı konuşmada, Gaziantep ve Halep’in bir bütünün ayrılmaz parçaları olduğunu belirterek, “Böyle önemli bir kitabın tanıtımı ve serginin açılışına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyorum. Gaziantep ile Halep ayrılmaz bir ikilidir. Tarihsel açıdan baktığımız zaman Gaziantep, Halep vilayetinin ilçesi konumundaydı. Dolayısıyla bakıldığında yeme içme her türlü kültürümüz neredeyse eş değer. Günümüzde de Şahinbey Belediyesi ile Halep’in ilçesi Münbiç ile Kardeş Şehir ilişkimiz var. Bu vesile ile Suriye savaşından önce birçok kez Halep’e gittik. Sanki kendi sokak ve caddelerimizdeymişiz gibi hiç yabancılık çekmedik. Hatta Halep Kalesi Gaziantep Kalesi’nin daha büyük bir kopyası gibidir. Bütün davetlilere katılımları için müteşekkiriz” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, katılımcılar Süreyya A. Sağlamçubukçu’nun bilgilendirmesi eşliğinde sergiyi gezdi. Sergi, 12-19 Ekim 2018 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.