Proje ortakları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de yer aldığı, III. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ödülleri, 6 Ekim 2018 Cumartesi günü İstanbul’da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

İstanbul Üniversitesi Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda düzenlenen ödül töreninde, Profesyonel kategoride, Özbekistan’dan yarışmaya katılan ve yönetmenliğini Ali Hamrayev’in yaptığı “Seni Unutmadım” filmi birincilik kazandı. Profesyonel kategoride ikincilik ödülünü Irak’tan Didem Şahin’in yönettiği “Men Türkmenem Men Begem” filmi alırken, üçüncülük ödülünü ise Türkiye’den yönetmen Kaan Atilla Taşkın “Karadeniz’in Yalnız Nineleri” filmi ile kazandı.

Öğrenci kategorisinde birinciliği Türkiye’den yönetmenliğini Batuhan Kurt’un yaptığı “Kurbağa Avcıları” filmi alırken, ikincilik ödülünü “Saksak: Bir Tütün Belgeseli” filmi ile Turan Kubulay aldı. Aynı kategoride üçüncülük ödülü ise Kırgızistan’dan “Kadın Dünyası” filmiyle katılan Cibek Abdullabaeva’nın oldu.

Jüri özel ödülleri de gecede sahiplerini buldu. Türk Konseyi İpekyolu Özel Ödülü’nü “Sen Adam mısın” filmiyle Alihan Erbaş ve Harun Köybaşı alırken, Türk Kültürü ve Jüri Özel Ödülü “1916 Milli Mücadelesi” filmiyle Kırgızistan’dan yarışmaya katılan Tilek Murataliev’e, Türk Dünyası Cengiz Aytmatov Özel Ödülü ise “2 Dil 1 Armoni” ile Azerbaycanlı yönetmen Najiba Abbasova’ya verildi. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Yaşam Boyun Onur Ödülü’ne ise aktör Serdar Gökhan layık görüldü.

Azerbaycan, Bosna Hersek, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Özbekistan, KKTC ve Türkiye olmak üzere 8 ülke ve 28 bölgeden 140 eserin yarıştığı Festival, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), TRT, İstanbul Üniversitesi ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF) işbirliğinde düzenlendi.