Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Altındağ, Büyükçekmece, Gölbaşı (Ankara), Isparta, Karatay (Konya), Keçiören, Ortahisar (Nevşehir), Osmangazi (Bursa), Belediyelerinin katkılarıyla Moldova Gagauz Özerk Yeri, Kazakliya ilçesinde yaptırılan Türkiye Parkı, 6 Mayıs 2018 Pazar günü düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, Gagauz Yeri Başkanı İrina Vlah, Moldova Eğitim ve Kültür Bakanı Monika Babuk, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Moldova Büyükelçilik temsilcileri, Milletvekilleri, TİKA Moldova Koordinatörü, Türkiye-Moldova Dostluk Derneği Başkanı Rafet Köksal, Gagauz ilçe belediye başkanları, Türkiye’den yerel yöneticiler, STK temsilcileri ve elinde Gagauzya ve Türkiye bayrakları olan Gagauzlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan, Gagauz Yeri Halk Tobuşu Milletvekili Ivanna Köksal, “Hıdrellez bayramında bu anlamlı ve güzel Parkın açılışını yaptığımız için çok mutluyuz. Katkısı olan herkese çok teşekkür ederiz” dedi.

Gagauz Yeri Başkanı Irina Vlah ise, “Kazakliya sakinleri bugün bu güzel pakta Hıdrellez bayramını yoğun bir katılımla ve coşkuyla kutladı. Parkın yapımında emeği geçen ve katkıda bulunanlara, Gagauz halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak açılış töreninde yaptığı konuşmada, Moldova Cumhuriyeti’nin ve Gagauz Yeri’nin yakın çalışılan ve çok sayıda ortak proje yürütülen üye ülkelerden biri olduğunu belirterek, açılışı yapılan Türkiye Parkının da bu işbirliğinin somut örneklerinden biri olduğunu ifade etti. Solak, parkın yapılmasında işbirlikleri için Türkiye Belediyelerine teşekkür etti ve sözlerini Moldova halkının Hıdrellez bayramını tebrik ederek tamamladı.

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon parkın açılışında yaptığı konuşmada, “Bugün bu önemli parkın açılışında sizlerle beraber olduğum için çok mutluyum. Bugün burada görmüş olduğunuz gibi ellerinde Türk ve Moldova bayrakları olan binlerce vatandaş var. Bu da iki ülke arasındaki bağların ve ilişkilerin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Bugün bu parkın açılmasında katkı sunan Türk dostlarımıza ve ülkemize her konuda destek olan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Son on yılda Türkiye Moldova’ya çok büyük yatırımlar yapmıştır. Bu yatırımlardan dolayı Türkiye’ye minnettarız” İfadelerini kullandı.

Türkiye-Moldova Dostluk Derneği Başkanı Rafet Köksal da, park inşaatının dokuz ay sürdüğünü kaydederek, “Parktaki Envanterin tamamı ve yapı malzemelerinin önemli bir kısmı Türkiye tarafından sağlandı. Parkta çocuk oyun alanları, çardaklar, spor aletleri, oturma grupları, aydınlatma, yeşil alanlar ve çeşmeler yapıldı. Kazakliya sakinleri de parkın inşaatında gönüllü olarak çalıştı” dedi.

Hıdrellez Bayramı Çadır Lunga’da Kutlandı

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Gagauz Yeri üyelerinden Çadır Lunga Belediyesinde Hıdrellez Bayramı etkinlikleri Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Romanya ile birlikte 5 binden fazla ziyaretçinin katılımıyla, 6 Mayıs 2018 tarihinde At çiftliğinde gerçekleştirildi.

Türkiye’den 200’e yakın ziyaretçinin de bulunduğu kutlamalara Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, Moldova Eğitim ve Kültür Bakanı Monika Babuk, Gagauz Yeri Başkanı İrina Vlah, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Gagauz ilçe belediye başkanları, Moldova Büyükelçilik temsilcileri ve diğer misafirler katıldı.

Türkiye Parkının açılışı Moldova ve Gagauz basınında geniş yer buldu.

http://gagauzinfo.md/index.php?newsid=40305

http://comrat.md/1869-rukovoditeli-komrata-prinyali-uchastie-v-otkrytii-parka-dostluk-v-kazaklii.html

07.05.2018

Gagauz Özerk Yeri Kazakliya’da ‘Türkiye’ Parkı Açılışı Videosu