Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Nisan Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı, 18 Nisan 2018 Çarşamba günü, Selçuklu Belediyesi ev sahipliğinde Konya’da gerçekleştirildi.

TDBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Başkanlığındaki toplantıya, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, TDBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Tataristan Cumhuriyeti Nijnekamsk Belediye Başkanı Aydar Metşin, Güzelyurt (KKTC) Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve Irak Yeni Tisin (Kerkük) Belediye Başkanı Nejdet Şükrü Akkoyunlu katıldı.

Toplantı, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın 17 Ocak 2018 tarihindeki Yönetim Kurulu toplantısından bu yana gerçekleştirilen çalışmalar ve gündem hakkında bilgi vermesi ve gündemdeki konuların görüşülmesiyle devam etti.

Bu çerçevede, Makedonya Gostivar’da bulunan lise dengi okullardaki öğrencilerin kullanımı için talep edilen 16 adet dizüstü bilgisayar ve projektörün TDBB tarafından alınmasına, TDBB Irak üyeleri Telafer (Musul) ve Yeni Tisin (Kerkük) Belediyeleri ile yapılabilecek ortak projeler ile ilgili çalışma yürütülmesine, 2018 yılı içerisinde Kırgızistan Yerel Yönetimler Birliği üyeleri ve Moğolistan Bayan-Ulgii Belediyesi heyetine yönelik bilgi ve tecrübe paylaşım programı düzenlenmesine, Studeniçan (Makedonya) Belediyesi tarafından talep edilen 1 adet çöp kamyonunun TDBB ve kardeş şehri Altınova (Yalova) Belediyesi işbirliğinde alınmasına, Bosna Hersek’te gerçekleştirilecek 508. Ayvaz Dede Şenlikleri’ne Birliğimiz tarafından destek verilmesine, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi öğrencilerine yönelik, 2018 yaz döneminde Türkiye’de staj imkanı sağlanmasına, Kartepe Belediyesi tarafından, 2018 yılı Ağustos ayı içerisinde Gostivar’da (Makedonya) gerçekleştirilecek 4. Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali’ne Birliğimiz tarafından destek verilmesine, RTÜK tarafından 06-12 Mayıs 2018 tarihlerinde Özbekistan’da gerçekleştirilecek 10. Gelecekle İletişim Çalıştayı’na Birliğimiz tarafından katılımcı desteği verilmesine, Sancaktepe Belediyesi ile Balıkçı (Kırgızistan) Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Almetyevsk (Tataristan) Belediyesi arasında kardeş şehir protokollerinin Birliğimiz koordinasyonunda imzalanmasına, TDBB ve üye belediyeler işbirliğinde yapımı tamamlanan Kırgızistan Issık-Göl’deki cami’nin 2018 Ramazanında ibadete açılmasına, 25-26 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek 6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Fuarına ve 08-09 Kasım 2018 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek EIF 2018 – 11. Uluslararası Enerji Fuarına Birliğimiz tarafından katılımcı desteği verilmesine, 06-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında Moğolistan’da gerçekleştirilecek 7. Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu’na Birliğimiz tarafından destek verilmesine, TDBB yayınları arasında basılan “Osmanlı Belgelerinde Halep” kitabı için Gaziantep’te tanıtım toplantısı ve sergi düzenlenmesine, Moldova Gagauz Özerk Yeri’nden ülkemize gelecek okul öncesi eğitimcilere yönelik tecrübe paylaşım programı düzenlenmesine, 15-16 Mayıs 2018 tarihlerinde Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’te gerçekleştirilecek I. Ulusal Erken Çocukluk Gelişimi Forumu’na uzman katılımcı desteği verilmesine, 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecek III. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’ne Birliğimiz tarafından destek verilmesine, Bişkek Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TDBB işbirliğinde gerçekleştirilecek “Atatürk Parkı Yenileme Projesi” için yüklenici firmalardan tekliflerin toplanmasına karar verildi.

Yeni Üyeler

Toplantıda ayrıca Taşköprü (Kastamonu), Türkeli (Sinop), Sheberghan (Afganistan), Gradacac (Bosna Hersek) Belediyeleri ile Filistin’in Al Karmil, Al Nasser, Wadi Gaza, Abasan Al Kabira, Abasan Al Jadida, Um Al-Nasser, Beit Lahia, Deir Al Balalh, Al Zahra, Gazze Şeridi Belediyeler Birliği, Al Moghraka, Al Shuka, Khuza’a, Al Qarara, Al Buraij, Al Fukhari, Al Musadderc ve Almaghazi Belediyelerinin TDBB’ye üyelik talepleri kabul edildi.

Gelecek Yönetim Kurulu Toplantısı Düzce’de

2018 yılı Temmuz ayında yapılacak olan bir sonraki Yönetim Kurulu Toplantısı’nın Düzce Belediyesi ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.

19.04.2018