İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Zeytinburnu Belediyesi, Kültür A.Ş. ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen İstanbul Nevruz Kutlaması, 21 Mart 2018 Çarşamba günü Topkapı Kültür Parkı’nda yapıldı.

Kutlama programına İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Türk Cumhuriyetlerinin İstanbul Başkonsolosları, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İstanbul Kültür Müdürü Coşkun Yılmaz’ın konuşmasının ardından demir dövme ve yumurta tokuşturma ritüellerinin gerçekleştirildiği kutlamalarda, davetliler yakılan Nevruz ateşinden atlayarak Nevruz Bayramını kutladı. Türk dünyasından çok sayıda davetlinin de katıldığı etkinlikte; TRT sanatçıları, Türk halk oyunları, Kafkas halk dansları ile Kafkas ve Uygur müzik gösterileri sergilenerek görsel şölen oluşturuldu. Program sonrası İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, yumurta tokuşturarak Demir dövdü.

İstanbul Valisi Vasip Şahin törende yaptığı açıklamada “Türk dünyasının ve gönül coğrafyamızın ortak bayramı olan Nevruzu kutluyorum. İnşallah milletimize, ülkemize, gönül coğrafyamıza, tüm kardeşlerimize mutluluklar ve barışa vesile olur. Bugün hepimizin bir arada olduğu birlikte olduğu birlikte sevindiğimiz mili birlik beraberliğimizin tekrar perçinlendiği bir gün. İnşallah bu günlerin kıymetini bilerek geleceğimizi de bugünlerden aldığımız bu ortak duygu ve gelecek hedefi ile birlikte gerçekleştirmiş oluruz. Hep beraber geleceğimize yürümüş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Tüm İstanbul’da Nevruz coşkusunun yaşandığını belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da, “Milletimizin, Türk dünyasının Bayramı Nevruz. Nevruz kardeşlik demek, birlik demek, beraberlik demek. Baharın gelişiyle Türk coğrafyamıza da, kardeşlik, barış, sevgi, birlik, beraberlik getirmesini diliyorum. Bütün milletimizin Nevruzunu bayramını kutluyorum” dedi.

Tören protokolün Türk Cumhuriyetleri ve Türkistan derneklerinin açtıkları standları ziyaret etmesi ile tamamlandı.

22.03.2018