Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile Bosna Hersek’in Doboj İstok Belediyesi arasında Bosna Savaşında şehit düşen 315 şehit için anıt yapımı protokolü, 17 Ocak 2018’de Kartepe’de imzalandı.

TDBB Yönetim Kurulu Toplantısı öncesi düzenlenen imza törenine, TDBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratic’in yanı sıra, TDBB Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratic, “Uzun zamandır bu şehitliği yapmak istiyorduk, fakat projeyi finanse edecek gücümüz yoktu. Şehitliğin yapılması için destek olan TDBB ve üyelerine çok teşekkür ediyorum. Atılan bu imza, TDBB ve Bosna Hersek arasındaki işbirliğin ne kadar güçlü olduğunun göstergesidir. Savaş zamanında 109. Tugaya bağlı 315 askerin şehit olduğu ve yaklaşık 500 askerin de yaralandığı Doboj İstok şehrinde yapılacak şehitlik ile Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki dostluk daha da güçlenecek” dedi.

Şehitliğin Temmuz ayına kadar tamamlanması planlanıyor

Doboj İstok Belediyesi Bosna Hersek’in kuzey doğusunda bulunan ve Tuzla Kantonuna bağlı olan bir belediyedir. Doboj Belediyesi Dayton Anlaşmasının imzalanmasının ardından kurulmuştur. Savaş sırasında belediye cephenin geçtiği hattın üzerinde yer alıyordu. Savaş başladığında Bosna Hersek ordusunun 109. Tugay Ordusu Doboj’da kuruldu. Tugay, bu bölgeyi savunan yaklaşık 815 askerden oluşuyordu. Cephe, belediye ve köylere çok yakın mesafede olduğundan çok büyük sivil kayıplara da neden olmuştu.

18. 01.2018