Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Altındağ Belediyesi, Moldova Cumhuriyeti Gagauz Özerk Yeri‘nin Başkenti Komrat’ta kültür merkezi inşa ediyor. Kültür merkezinin temel atma töreni Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah’ın katılımı ile 13 Ekim 2017 tarihinde yapıldı.

Temel Atma törenine Veysel Tiryaki ve İrina Vlah’ın yanı sıra, Komrat Belediye Başkanı Serghei Anastasov, Türkiye’nin Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Altındağ Belediye Başkan Yardımcısı Cebrail Aslan ve çok sayıda davetli katıldı.

Gagauzya Başkanı İrina Vlah törende yaptığı konuşmada, “Türkiye olarak her zaman desteğinizi hissediyoruz. Kilometrelerce ötede olmanıza rağmen Türkiye Cumhuriyeti’nin bizlere gösterdiği samimiyeti, Gagauz Türkleri olarak derinden hissediyoruz. Altındağ Belediyesi’ne ve değerli Başkanı Veysel Tiryaki’ye de özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bugün temeli atılan kültür merkezinin özellikle genç kardeşlerimiz için hayırlı olmasını diliyor, bu merkezin iki ülke arasında bir kültür köprüsü görevi yapacağına inanıyorum” dedi.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de konuşmasında, “Aramızda yaklaşık bin 700 km’lik bir mesafe var. Ama bugün görüyorum ki, Gagavuz Türkleri ile kalplerimiz bir. Türk kültürünün bu topraklarda yaşadığını görmek, ellerinde Türk bayraklı çocukları görmek bambaşka duygular hissettirdi. Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın talimatı ile bu bölgeye bir kültür merkezi yapmak üzere inşaata başladık. Daha önce de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Bosna Hersek’in Visoko şehrine bir kültür merkezi kazandırmıştık. Bugün kültür merkezinin temelini atıyoruz. Umarım bir dahaki sefere, hem de çok yakın bir zamanda Komrat’a yaptığımız kültür merkezinin açılışı için gene hep birlikte burada oluruz. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

14.10.2017