İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Rusya Federasyonu Saha (Yakutistan) Cumhuriyeti’nin başkenti Yakutsk Belediyesi işbirliğinde, 7-11 Ekim 2017 tarihlerinde ‘İstanbul’da Yakutsk Kültür Günleri’ düzenledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye ve Yakutistan arasında dostluk ilişkilerini pekiştirmek ve iki ülke arasındaki kültürel iş birliğine katkı sağlamak amacıyla, özel bir program gerçekleştirdi. İBB Kültür Daire Başkanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında Yakut kültürüne ait sergi, konser, film ve tiyatro gösterimleri düzenlendi.

Sergi ve konser CRR’de Yapıldı

Programın açılış töreni, 7 Ekim 2017-Cumartesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapıldı. Programın ilk günü Yakutsk kültürüne ve şehrine ait kıyafet, eşya, takı, biblo, fotoğraf, resim ve haritaların yer aldığı “Kuzey’in Kalbi” adlı serginin açılış merasimiyle başladı. Ardından Yakut sanatçılar, açılış için özel olarak hazırlanan koreografide performanslarını sergiledi.

İki ülkenin dostluk sembolü olan anıt Haliç’te

Etkinlikler kapsamında Rusya’nın kuzeydoğusunda yaşayan ve orada yerleşik Türk halklarından biri olan Saha halkının atlarını bağlamak için diktikleri direk anıt, Yakutsk şehri ile İstanbul arasındaki dostluk ve dayanışmanın sembolü olarak 8 Ekim Pazar günü Haliç’teki Nilüfer Park’ta açıldı. Anıtın açılışında geleneksel Yakut gösterisi gerçekleştirildi.

El sanatları çadırı Sultanahmet’te

Yakut Kültür Günleri kapsamında Sultanahmet’teki Mehmet Akif Ersoy Parkı’nda 7-11 Ekim tarihleri arasında ‘Yakutsk El Sanatları Tanıtım Çadırı’ açıldı. Parkta bulunan amfi tiyatroda ise 9-11 Ekim tarihlerinde Yakutsklu sanatçılar tarafından İstanbullu sanatseverlere ‘Bize Hoş Geldiniz’ konserleri verildi.

Film festivali İBB Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde

Etkinlik kapsamında düzenlenen ‘Yakutsk Film Festivali’, 8-11 Ekim 2017 tarihleri arasında İBB Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Festivalde her gün ‘Osuohay-Yaşam Dansı’, ‘Tanımadığım Yakutsk’, ‘Kerel-Görülmeyen Güzellik’, ‘Cankurtaran’, ‘Benim Katilim’, ‘Yakutsk Hikayesi’ adlı filmler gösterildi. Ayrıca kahramanlık destanlarından beslenerek birçok Yakut menkıbesinden oluşan ‘Olonkho’ adlı tiyatro oyunu, 9-10 Ekim tarihlerinde İBB Fatih Kültür Merkezi’nde sergilendi. Halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilen İstanbul’da Yakutsk Kültür Günleri İstanbullu ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

12.10.2017