Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), İstanbul Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Rumeli Üniversitesi, Türk Tarih Kurumu ve Türk Ocakları İstanbul Şubesi işbirliğinde düzenlenen, “Doğumunun 100. Yılında Baymirza Hayit ve Günümüzde Türkistan Tarihi Araştırmaları Uluslararası Sempozyumu”, 9-10 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul’da yapıldı.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya, Türkmenistan, Türkiye, ABD ve Almanya gibi ülkelerden 35 bilim adamı ve yazarın davetli olduğu ve dokuz oturum halinde gerçekleştirilen sempozyumda Hayit’in hayatı, kişiliği, çalışmaları ve kitapları ile ilgili tebliğler sunuldu.

Tebliğlerde, 17 Aralık 1917’de Özbekistan’ın Namangan şehrinde doğan ve 31 Ekim 2006’da Almanya’nın Köln şehrinde, 88 yaşında vefat eden Hayit’in vatanı Özbekistan’da yetişmesi ve gençliği, II. Dünya Savaşı’nda Sovyet ordusunda askere alınması ve Nazilere esir düşerek Türkistan Lejyonerlerinde görev alması, savaştan sonra Almanya’da kalarak tarih alanında bilimsel çalışmalara ağırlık vermesi çeşitli yönleri ile alındı.

Uluslararası Baymirza Hayit Sempozyumu ikinci günün sonunda kapanış ve değerlendirme oturumunda kabul edilen sonuç bildirgesi ile tamamlandı.

11.10.2017