Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Konya Selçuklu Belediyesi işbirliğinde, “Tercihim Türkçe” Projesi kapsamında, Bosna Hersek’in Novi Travnik şehrinde bulunan Edhem Mulabdiç İlköğretim Okulunda yaptırılan Türkçe sınıfı, 10 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.
Novi Travnik’te düzenlenen açılış törenine, Novi Travnik Belediye Başkanı Lendo Refik, Selçuklu Belediye Başkan Yardımcısı Ziya Yalçınkaya, Dış İlişkiler Müdürü Ayhan Gürbüzer, meclis üyeleri, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman ve çok sayıda davetli katıldı.
Açılışta konuşan Okul Müdürü Nedzada Tolja, 400 öğrencisi bulunan Edhem Mulabdic İlköğretim Okulunda, yaklaşık 200 öğrencinin Türkçe öğrendiğini ifade etti. Öğrencilere modern ortamda dil öğrenme fırsatı sunan Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Selçuklu Belediyesi ve Yunus Emre Enstitüsüne teşekkürlerini ileten Tolja, okul binasının da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından onarıldığını da hatırlattı.
Novi Travnik Belediye Başkanı Refik Lendo da Türkçe öğrenen öğrencilerin, iki ülke arasındaki bağları güçlendireceğine işaret etti.
Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ziya Yalçınkaya da, Türkçeyi ve Türk kültürünü Bosna Herseklilerle buluşturan Yunus Emre Enstitüsünün “Tercihim Türkçe” projesine dahil olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Programa katılan Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman, Bosna Hersek genelinde 150’den fazla okulda yaklaşık 8 bin 500 öğrencinin Türkçe öğrendiğini aktardı.
Öğrenciler Türkiye’den gelen misafirler için kısa bir gösteri programı da düzenledi. Programda ayrıca, öğrencilere çanta ve kırtasiye malzemeleri dağıtıldı.

11.10.2017