Proje ortakları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de yer aldığı, II. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ödülleri, İstanbul’da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

İstanbul Üniversitesi, Cemil Bilsel Konferans Salonunda düzenlenen ödül töreninde, “Profesyonel” kategorinin birincilik ödülünü, Türkmenistan’dan katılan Aina Meredova, Blank Sheet adlı filmiyle kazandı. ikincilik ödülünü “Word Remained From Forefathers” filmiyle Kırgızistan’dan Moldoseyit Nambetakonuv, üçüncülük ödülünü ise “Sıraç” adlı belgeselde Sıraç Türkmenlerinin hikayesini ele alan Gülşan Saru kazandı.

Öğrenci kategorisinde ise, Kırgızistanlı yönetmen Kasiet Kubanıçbek “Oymok” adlı filmi ile birinci, Anıl Bayrak ve Fatema Khawari “Kaset” filmiyle ikinci, Kırgızistanlı yönetmen Ayzada Aliyeva ise “Derviş” filmiyle üçüncülüğe layık görüldü.

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Türkmenistanlı yönetmen Hocakulu Narlıyev’e verildi. Azerbaycanlı merhum yönetmen Tofig İsmailov anısına verilen Tofig İsmailov Özel Ödülü ise, “7 Kız Tiyatrosu” filmi ile Başkurdistanlı yönetmen Kristen Gainet’in oldu. Türk Dünyası Özel ödülü, “Genç Pehlivanlar” filmiyle Mete Gümürhan’a, İpekyolu Özel Ödülü “Kaderine Terk Edilenler” filmiyle Kerküklü yönetmen Reşad Salihi’ye, Kültür Özel Ödülü ise “Yörük Ali” filmiyle Özlem Balcı’ya takdim edildi.

Profesyonel ve Öğrenci Filmleri olmak üzere iki kategoride gerçekleşen festivale, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Başkurdistan, Çuvaşistan, Gagauzya, Hakasya, İran, Kabardey Balkar, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Özbekistan, Rusya, Tataristan, Türkmenistan, Yakutistan ve Irak Kerkük’ten katılım oldu.

Festival, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Bakanlığı (TİKA), Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), TRT, İstanbul Üniversitesi ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun işbirliği ile gerçekleştirildi.

01.10.2017