Moldova Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah ve beraberindeki heyet, 6 Eylül 2017-Çarşamba günü Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

Ziyarete, Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah, Gagauz Özerk Yeri Dış ilişkiler Sorumlusu Vitali Vlah ve Türkiye-Moldova Dostluk Derneği Başkanı Rafet Köksal katıldı. Heyet, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve TDBB Dış İlişkiler birimi çalışanları ile birlik merkezinde bir araya geldi.

Ziyaret kapsamında sürmekte olan ortak projeler ve yeni işbirliği imkanlarının değerlendirildiği bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, TDBB koordinasyonunda Altındağ Belediyesi tarafından Gagauz Özerk Yeri’nin Başkenti Komrat’ta yapılacak Kültür Merkezi, TDBB ve Keçiören Belediyesi’nin işbirliği ile Kazayak’ta yapılan Büyük Türkiye Parkı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde yapılması öngörülen Komrat Asfalt Fabrikası gibi çalışmaların ayrıntıları konuşulurken, 2017 Aralık ayında Gagauz Özerk Yeri Belediye Başkanlarına yönelik Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı yapılması da kararlaştırıldı.

Toplantıda ayrıca, Gagauz Özerk Yeri belediyelerinden Türkiye’de kardeşi olmayan belediyeler ile Türkiye’deki uygun belediyelerin kardeş şehir ilişkilerinin TDBB tarafından koordine edilmesi hususları ele alındı.

07.09.2017