Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Bolu Belediyesi tarafından düzenlenen ve destekleyen kuruluşlar arasında TDBB’nin de olduğu “Marka Şehir Bolu ve 5. Uluslararası Köroğlu Festivali”, 18-20 Ağustos 2017 tarihlerinde Bolu’da gerçekleştirildi.
Festivalde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Özbekistan, Türkmenistan, Gana ve Hindistan’ın da arasında bulunduğu dünyanın 13 farklı ülkesinden gelen yüzlerce sanatçı, yöresel kıyafetleri ve şovları ile üç gün boyunca Bolu sokaklarında renkli görüntüler oluşturdu.
Türkiye ve dünyadan yüzlerce konuğa ev sahipliği yapan dev festival, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Valisi Aydın Baruş, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ve Türk sinemasının ünlü ismi Hülya Koçyiğit’in, Demokrasi Meydanında bulunan Köroğlu heykeli önünde festival ateşini yakmasıyla start aldı. Kültürel ve sanatsal birçok etkinliğe sahne olan dev festivalin birinci gününde sanatçı Ömür Gedik konser verirken, finalini ise sevilen sanatçı Ferhat Göçer yaptı.
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz festivalin açılışında yaptığı konuşmada, Köroğlu’nun çok özel bir kahraman olduğuna dikkat çekerek, Türk dünyasının Köroğlu’nu tanıması, anlaması ve anlatması gerektiğini söyledi. Yılmaz, “Köroğlu bizim kahramanımız, Bolu’nun kahramanı, Türkmenistan’ın, Özbekistan’ın, Azerbaycan’ın, Kırgızistan’ın kahramanı. Köroğlu çok yiğit olmasının yanı sıra elinde sazı ve dilinde sözü olan bir halk kahramanıdır. Böyle bir kahramana sahip olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Bolu Valisi Aydın Baruş da festivalde yaptığı konuşmada, Türklerin kültür mirasları arasında önemli bir yeri olan ve Türkiye’yi Türk dünyası ile kardeş kılan Köroğlu’nun en önemli tarihi Türk kahramanlarından birisi olduğunu ifade ederek, “Köroğlu sadece Bolu’nun değil, Türk dünyasının ve kültür coğrafyamızın ortak mirasıdır. Köroğlu şiirlerinde Bolu’dan, Tokat’tan, Silistre’den, Halep’ten, Hoy’dan, Bağdat’tan, Üsküdar’dan, Gürcistan’dan, Karaman’dan ve nice diyarlardan seslenir. Köroğlu yiğitliği ile nam salmış bir kahraman olduğu gibi aynı zamanda insanlık değerleri üzerine söz söyleyen bir halk bilgesidir” ifadelerini kullandı.
Sanatsal Etkinlikler Büyük Beğeni Aldı
Festival kapsamında İl Kültür Müdürlüğü’nde “Türk Dünyasında Köroğlu” konulu bir resim sergisi açıldı. Sergide, Türk Cumhuriyetleri ve Balkan ülkelerinden birçok sanatçının eseri sanatseverlere sunuldu. Ayrıca Anadolu Çiçekleri Ağıt Sergisi açıldı. Birçok eserin bulunduğu sergiler festival boyunca misafir kabul etti.
Sportif Etkinlikler
“Marka Şehir Bolu ve 5. Uluslararası Köroğlu Festivali” kapsamında yüzlerce bisikletli Köroğlu için Abant ve Gölcük Tabiat Parkı ile İzzet Baysal Caddesi’nde pedal çevirdi. Ayrıca, Bolu’nun en yüksek tepesi olan 2 bin 500 rakımlı Köroğlu Zirvesi’ne doğa yürüyüşü yapılarak, il protokolü ve vatandaşlar tarafından zirvede bayrak değişimi gerçekleştirildi. Ankara Atlı Okçuluk ve Altay Atlı Okçuluk Kulüpleri’nce Karaçayır Amatör Spor Kulüpleri’nde yapılan atlı okçuluk gösterisi festivalin ilgi çeken sportif etkinliklerinden biri oldu. Ayrıca, atlı okçuluk gösterisi sonrası düzenlenen geleneksel yağlı güreş müsabakaları da ilgiyle izlendi.
Köroğlu Koşusu
Marka Şehir Bolu ve 5. Uluslararası Köroğlu Festivali etkinlikleri kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen Köroğlu Koşusu, 75. Yıl Hipodromu’nda gerçekleştirildi. Koşuyu Gına Montana isimli tay jokeyi Ayhan Kurşun idaresinde kazandı.
Köroğlu Konferansı
Festivali kapsamında, Bolu Ticaret Sanayi Odası toplantı salonunda Köroğlu Konferansı düzenlendi. UNESCO Türkiye Milli Komisyon Başkanı Öcal Oğuz konferansta yaptığı konuşmada, Türk dünyasının ortak kahramanı ‘Köroğlu’yu anlattı. “Bolu için Köroğlu’nun bir imaj değeri, bir kültür değeri vardır” diyen Öcal Oğuz, Bolululara çağrıda bulunarak, “Bu değeri bir halk kahraman olarak nesilden nesile aktarmalıyız. Hayata dokunacak şekilde Köroğlu’na sahip çıkın. Bolu ile bütünleşmiş, bence bu bütünlüğü koruyun ve devam ettirin” İfadelerini kullandı.
Köroğlu UNESCO Yolunda
Bolu’daki ilk Uluslararası Köroğlu Festivali’nden bu yana sürdürülen bilimsel toplantılar kapsamında, 15–16 Eylül 2017 tarihlerinde, “Köroğlu Çalıştayı” yapılacak. Köroğlu konusunda araştırma yapan ulusal ve uluslararası bilim insanlarının yer alacağı çalıştayda Köroğlu’nun, “Türk Dünyasının Ortak Değeri” olarak, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miraslar Listesi’ne dahil edilmesi konusundaki yol haritası üzerinde de çalışılacak.

21.08.2017