Türk Dünyası Belediyeler Birliği E-Bülten
 
Sayı 6 - Kasım 2014
 
 
 
TDBB'ye Tataristan'dan Eşbaşkan
Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları 32. Dönem Daimi Konsey Toplantısında Türkmenistan'ın Merv şehri 2015 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu. Devir Teslim 21 Kasım'da, 2014 Kültür Başkenti Kazan'da düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
 
 
 
Kasım Ayı Yürütme Kurulu Toplantısı Şahinbey'de Yapıldı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)'nin Kasım ayı Yürütme Kurulu Toplantısı, 19 Kasım 2014 Çarşamba günü, TDBB Yürütme Kurulu üyesi, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ev sahipliğinde Şahinbey'de gerçekleştirildi.
 
 
 
 
 
Kırgızistan Belediyelerine "Kentsel Dönüşüm ve Belediye İştirakleri" Programı
Türk dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)'nin, Şahinbey Belediyesi ve TİKA işbirliğiyle 09- 15 Kasım 2014 tarihleri arasında Kırgız Cumhuriyeti üye belediyelerine yönelik olarak düzenlediği, "Belediye İştirakleri ve Kentsel Dönüşüm" konulu Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı tamamlandı.
 
 
 
Kocaeli Su Yönetimi Konusundaki Tecrübelerini Paylaştı
Türk dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)'nin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) işbirliğiyle 5-8 Kasım 2014 tarihleri arasında Kıbrıslı Belediyelere yönelik olarak gerçekleştirdiği "Su Yönetimi" konulu Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı tamamlandı.
 
 
 
 
 
Moğolistan'dan Yerel Yönetimler Heyeti TDBB'yi Ziyaret Etti
Moğolistan Hentii Vilayeti Şehir Meclisi Başkanı Suren Purevjav başkanlığındaki Moğolistan Yerel Yönetim yöneticilerinin bulunduğu heyet, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)'ni ziyaret ederek, ülkelerarası işbirliğinin geliştirilmesi için yapılabilecekler konusunda görüş alışverişinde bulundu.
 
 
 
Moğolistan'dan Selçuklu'ya Kardeş Şehir Geliyor
Selçuklu Belediyesi ile Moğolistan'ın Khentii Şehri arasında imzalanması planlanan kardeşlik protokolü kapsamında, Khentii'den gelen heyet Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ı makamında ziyaret etti.
 
 
 
 
 
Bolu Belediye Heyeti Türkmenistan'da
Bu yıl ikincisi düzenlenen Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali'nin ardından Türk Dünyası ile ilişkileri daha da güçlendirmek adına çalışmalara başlayan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve beraberindeki heyet Türkmenistan'da çeşitli temaslarda bulundu.
 
 
 
Altındağ Belediyesi'nden Bosna'ya Dev Yatırım
Bosna-Hersek'in Visoko şehriyle kardeşlik protokolü imzalayan ve çok sayıda işbirliğine imza atan Altındağ Belediyesi, Visoko'ya dev bir yatırım armağan etti. Ocak ayında temelleri törenle atılan Kültür Merkezi'nin inşaatında sona yaklaşıldı.
 
 
 
 
 
Başakşehir'de Kafkas Rüzgârları Esti
Başakşehir Belediyesi Kafkasya Özel programı düzenledi. Yöresel halkoyunu gösterileri ve konserlerin yer aldığı etkinlik, renkli Kafkas kültürünü Başakşehirlilerle buluşturdu.
 
 
 
Fatih Belediyesi, Genç Boşnakların Yanında
Genç Boşnaklar Derneği İstanbul (GBDİ), Bosna Hersek Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle Fatih Belediyesi, Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)'nin desteğiyle, İstanbul'da bir program düzenledi.
 
 
 
 
 
Arvavutköy'de İzzetbegoviç Sergisi
Arnavutköy Belediyesi, Bilge Kral Aliya İzzet Begoviç'in hayatını anlatan fotoğrafların bulunduğu bir sergiye ev sahipliği yaptı. 24 Kasım - 03 Aralık tarihleri arasında Arnavutköy Belediyesi Sanat Galerisinde gerçekleştirilen sergi büyük ilgi gördü.
 
 
 
Bayrampaşa Belediye Başkanı, Balkanlar Konusundaki Tecrübelerini Paylaştı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Üyesi Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner'in İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce yerleşkesinde verdiği Balkanlar-Türkiye ilişkileri konulu konferansa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Dinleyiciler arasında Balkanlar'dan gelen öğrenciler de yer aldı.
 
 
 

Diğer haberler

* Türkmenistan Bağımsızlığının 23. Yıldönümü, Türkmenistan Başkonsolosu Orazmuhamed Chariyev'in ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Programa TDBB'yi temsilen Genel Sekreter Dr. Fahri Solak katıldı.

* Türk Dünyasına Hizmet Vakfı'nın düzenlediği 5. Türk Dili Şeref Ödül Töreni 22 Kasım 2014 Cumartesi günü İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirildi. Çok sayıda protokol mensubu ve akademisyenin katıldığı törene TDBB'yi temsilen Genel Sekreter Dr. Fahri Solak katıldı.

* KKTC Serdarlı Belediye Başkanı Salih Bayraktar ve beraberindeki heyet TDBB'ye ziyarette bulundu. Genel Sekreter Fahri Solak ile yapılan görüşmede gerçekleştirilebilecek ortak faaliyetler değerlendirildi.

* Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Furkan Çako ve İstanbul Konsolosu Zerrin Abaz TDBB'yi ziyaret ederek Genel Sekreter Fahri Solak ile görüştü. Görüşmede Makedonya ile ilişkilerin geliştirilmesi için yapılabilecekler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Bu e-posta size ilgili kurumun veritabanına kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir.
©2014 Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Tüm haklar saklıdır.