Türk Dünyası Belediyeler Birliği E-Bülten
 
No: 17, Ekim/October 2015
 
 
 
Romanya Belediyeleri Tecrübe Paylaşımı Programı Tamamlandı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliğinde, Romanya Belediyelerine yönelik olarak 05-09 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul ve Ankara'da düzenlenen Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı programı tamamlandı. 05 Ekim 2015 Pazartesi günü Birlik Merkezinde yapılan Açılış Töreni ve sonrasında İstanbul Kültür Turu ile başlayan program kapsamında İstanbul'da Zeytinburnu, Bağcılar ve Beyoğlu Belediyesi, Ankara'da ise Keçiören Belediyesi ve TİKA Başkanlığı ziyaret edildi. Programa Romanya'dan Babadağ Belediye Başkanı Caraman Georgian, Mecidiye Belediye Başkanı Iordache Marian, Slobozia Belediye Başkanı Stoica Alexandru, Harşova Belediye Başkanı Nadrag Tudor, Braila Belediye Başkan Yardımcısı Ciocan Doinita ve Mecidiye Belediyesi uzmanı Gafar Ekrem katıldı.
 
 
 
Tataristan Cumhurbaşkanı'ndan Kocaeli Ziyareti
Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov çeşitli işbirliği fırsatlarını değerlendirmek üzere 14-15 Ekim 2015 tarihlerinde Kocaeli'ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Programın ilk günü Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ev sahipliğinde İzmit'te gerçekleşen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TDBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı İldar Mingaleyev, Tataristan Sağlık Bakan Yardımcısı İldar Fatihov, Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şamil Ageev, Rusya Federasyonu'nun İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak'ın da katıldığı akşam yemeğinde, bu sene Türkiye'ye üçüncü gelişi olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Minnihanov, "Türkiye'ye her gelişimizde yeni insanlarla tanışmayı, yeni imkanları öğrenmeyi ve yeni fırsatlar elde etmeye çalışıyoruz" dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise Cumhurbaşkanı Minnihanov'un ziyaretlerinden duydukları memnuniyeti ifade ettikten sonra iki ülke arasındaki yükselen ticari ilişkilere ve potansiyel yatırım alanlarına dikkat çekti.
 
 
 
 
 
Osmanlı Döneminde Kıbrıs Sempozyumu Lefkoşa'da Yapıldı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Bağcılar Belediyesi, Yakın Doğu Üniversitesi ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği işbirliğinde, 09-11 Ekim 2015 tarihlerinde Lefkoşa'da düzenlenen Uluslararası 'Osmanlı Döneminde Kıbrıs' Sempozyumu yoğun katılımla gerçekleşti. 8 ülkenin farklı üniversitelerinden gelen tanınmış akademisyen, tarihçi, gazeteci ve yazarlar "Osmanlı Döneminde Kıbrıs" konusundaki bilgi, düşünce ve görüşlerini salonu dolduran davetlilerle paylaştı. Öğrenciler ve ilgililer tarafından yoğun ilgi gören sempozyumda, Osmanlı döneminde Kıbrıs'ın tarihi, ilmi hayatı, dini ve sosyal yaşamı ile kültürel yapısı ve ekonomik durumunu inceleyen birçok çalışma ele alındı.
 
 
 
Gebze'ye Tataristan'dan Kardeş Şehir
Türk Dünyası Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Gebze Belediyesi ve Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti'nden Tyulyaçi Belediyesi, TDBB koordinatörlüğünde "Kardeş Şehir" protokolü imzaladı. Protokol, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov'un Türkiye ziyareti kapsamında, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun katıldığı Gebze'de düzenlenen toplantıda Belediye Başkanları Adnan Köşker ve Ildus Zaripov tarafından imzalandı. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)'nin, Tataristan Belediyeler Birliği işbirliğiyle 15-21 Mart 2015 tarihleri arasında Tataristan Belediyelerine yönelik olarak düzenlediği "Yerel Kalkınmada Organize Sanayi Bölgeleri & Park, Bahçe ve Yeşil Alan Yönetimi" konulu Bilgi ve Tecrübe Paylaşım programı, iki sanayi şehrinin kardeş şehir protokolü imzalaması için önemli bir vesile oldu.
 
 
 
 
 
16. Safranbolu Altın Safran Belgesel Film Festivali Yapıldı
Safranbolu Belediyesi tarafından bu yıl 16.'sı düzenlenen ve destekleyen kuruluşlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)'nin de bulunduğu "16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali", 9-11 Ekim 2015 tarihlerinde Safranbolu'da yapıldı. Festival kapsamında gerçekleştirilen Panel, Söyleşi, Sergi, Gösterim etkinlikleri sonunda düzenlenen törenle Belgesel Film ve Fotoğraf yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.
 
 
 
 
3. Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi İzmir'de Yapıldı
Türk Dil Kurumu ve Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen ve destekleyen kuruluşlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)'nin de bulunduğu III. Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi, "Dede Korkut ve Türk Dünyası" temasıyla, 19-23 Ekim 2015 tarihleri arasında İzmir Çeşme'de gerçekleştirildi. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), TÜRKSOY, Türk Keneşi, Türk Akademisi, TRT Avaz gibi kurum ve kuruluşların destek verdiği kongreye, Türk Dili ve Edebiyatı alanında uzman, 20 ülke ve 65 üniversiteden 300'ün üzerinde akademisyen katıldı ve 225 bildiri sunuldu.
 
 
 
     
 
Bu e-posta size ilgili kurumun veri tabanına kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir.
©2015 Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Tüm haklar saklıdır.