Türk Dünyası Belediyeler Birliği E-Bülten
 
Sayı 5 - Ekim 2014
 
 
 
Rahmankul Han Doğumunun 100. Yılında İstanbul'da Anıldı
Son Kırgız Hanı Rahmankul Han, doğumunun 100. Yılında İstanbul'da anıldı. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından düzenlenen anma programı, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu, TİKA ve Zeytinburnu Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleştirildi.
 
 
 
Birlik Yürütme Kurulu Beykoz'da Toplandı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)'nin Ekim ayı Yürütme kurulu toplantısı TDBB Yürütme Kurulu üyesi, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ev sahipliğinde Beykoz'da gerçekleştirildi.
 
 
 
 
 
TDBB'ye Romanya'dan İlk Üyeler
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Bağcılar Belediyesinin de desteklediği, 4. Uluslararası Balkan Konferansı için Romanya'nın başkenti Bükreş'e giden Birlik Başkan Yardımcıları, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve Birlik Genel Sekreteri Fahri Solak, yerel yönetimler arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla çeşitli temaslarda bulundu.
 
 
 
"Hicrete Uzanan Yol: Pamir Kırgızları" Albümü TDBB tarafından Yayınlandı
Rahmankul Han'ın en küçük oğlu Malik Kutlu'nun çizimlerinden oluşan Hicrete Uzanan Yol: Pamir Kırgızları isimli albüm Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından yayınlandı.
 
 
 
 
 
Kırgız Yazarların Anlatımıyla "Rahmankul Han ve Dönemi"
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Son Kırgız Hanı Rahmankul ve Pamir Kırgızlarını anlatan "Rahmankul Han ve Dönemi" isimli kitabı Türk okuyucuları için yayınladı.
 
 
 
Balkanlar ve Türk Dünyası Zeytinburnu'nda
Zeytinburnu Belediyesi tarafından 11 yıldır düzenlenen "Yöresel Günler" 17-26 Ekim tarihlerinde Zeytinburnu Meydanında gerçekleştirildi. Anadolu'nun yanı sıra Balkanlar ve Türk Dünyası'nın birbirinden farklı renklerini bir araya getiren ve yörelerin kendilerini folklor oyunları, müzikleri ve mutfak kültürleriyle tanıttığı "Yöresel Günler" binlerce yıllık kültürü Zeytinburnu'na taşıdı.
 
 
 
 
 
Aşçılar Bağcılar'da Yarıştı
Bağcılar Belediyesi'nin aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 25 Ekim'de ortaklaşa düzenlediği "Uluslar arası Yemek Yarışması ve Altın Tencere Dünya Ödülleri" programında 13 ülkeden 60 yarışmacı ter döktü.
 
 
 
Tuzla'da 2.Uluslararası Çocuk Film Festivali Düzenlendi
Tuzla'da bu yıl ikinci kez düzenlenen festivalde, 28 ülkeden 100'ü aşkın çocuk filmi ücretsiz olarak gösterime sunuldu. Festivale Bosna-Hersek ve Hırvatistan'ın yanı sıra, Fransa, Japonya, İspanya, Tayvan, Ukrayna ve Arjantin'den de çocuklar katıldı.
 
 

Diğer haberler

* Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu görevine yeni atanan Yerkebulan SAPİYEV'e TDBB Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak tebrik ziyaretinde bulundu. Yapılan görüşmede, gerçekleştirilebilecek ortak faaliyet ve projeler değerlendirildi. (14.10.2014)

* Türk Dünyası ile ilişkileri geliştirerek güçlü birliktelik oluşturmak için Türk Dünyasının birçok ülkesinden kardeş şehir edinen Bolu Belediyesi'nin yeni kardeşi Kırgızistan'ın Uzgen şehri oldu. İki ülkeyi kardeş yapan Protokol, Üzgen Valisi Attokur Turgumbaevich ile Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz arasında Bolu'da imzalandı. (13.10.2014)

* Türk Keneşi (Türk Konseyi), Nahçıvan Anlaşması'nın 5. Yıldönümü olan "3 Ekim - Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü" vesilesiyle bir resepsiyon düzenledi. Türk Keneşi Genel Sekreteri Ramil Hasanov ev sahipliğinde Çırağan Sarayı'nda düzenlenen resepsiyona TDBB'yi temsilen Genel Sekreter Dr. Fahri solak katıldı. (21.10.2014)

Bu e-posta size ilgili kurumun veritabanına kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir.
©2014 Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Tüm haklar saklıdır.