Türk Dünyası Belediyeler Birliği E-Bülten
 
No: 31, Aralık/December/Декабрь 2016
 
 
 
TDBB Yönetim Kurulu Toplantısı Bağcılar Belediyesi Ev Sahipliğinde Yapıldı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Aralık Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı 28 Aralık 2016 Çarşamba günü, 6 farklı ülkeden Yerel Yöneticilerin katılımı ile Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi. TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Başkanlığındaki Toplantıya, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, TDBB Yönetim Kurulu Üyeleri Göyçay (Azerbaycan) Valisi Mehdi Selimzade, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Kırgızistan Yerel Yönetimler Devlet Ajansı Başkanı Jumagul Egemberdiyeva, Nalaikh (Moğolistan) Belediye Başkanı Khaan Sharavkhaan, Novi Grad (Bosna Hersek) Belediye Başkanı Semir Efendic, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Güzelyurt (KKTC) Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Bosna Hersek Gorajde Kantonu Başbakanı Emir Okoviç, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü katıldı.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

                                       English    Русский
 
 
 
“Ürkün” Filminin Türkiye Galası ve Fotoğraf Sergisi İstanbul’da Yapıldı
1916 Türkistan Direnişinin 100. yıl dönümünde Kırgızistan’da çekilen Ürkün filminin Türkiye’deki ilk gösterimi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ev sahipliğinde, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu, Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliği ile 20 Aralık 2016 Salı akşamı İstanbul’da yapıldı.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

                                        English    Русский
 
 
 
 
 
Gagauz Özerk Yeri Başkanı ve Beraberindeki Heyet TDBB’yi Ziyaret Etti
Moldova Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah ve beraberindeki heyet, 16 Aralık 2016 Cuma günü Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti. TDBB Başkan Vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın da hazır bulunduğu ziyarete, Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah, Gagauz, Gagauz Milletvekili Ivanna Köksal ve Gagauz Özerk Yeri Dış ilişkiler Sorumlusu Vitali Vlah katıldı.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

                                        English    Русский
 
 
 
Gagauz Belediye Başkanları Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı Tamamlandı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve TİKA işbirliğinde, 11-17 Aralık 2016 tarihleri arasında Gagauz Yeri Belediye Başkanlarına yönelik düzenlenen “Yerel Yönetimlerde Alternatif Enerji Kaynakları ve Asfalt Çalışmaları” Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı Konya ve İstanbul’da yapılan sunum ve saha gezileriyle tamamlandı.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

                                        English    Русский
 
 
 
 
 
“Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri” Paneli İstanbul’da Yapıldı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Bağcılar Belediyesi ve Hoca Ahmed Yesevi Vakfı işbirliğinde “Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri” paneli, 14 Aralık 2016 Çarşamba günü Bağcılar Halk Sarayında gerçekleştirildi. Programa, TDBB Yönetim Kurulu Üyesi, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Azerbaycan İstanbul Konsolosu Yadullah Paşayev, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı İlyas Saka, Kırgız Türkleri Derneği Başkanı Kurbanbeg Kutlu, Kazak Türkleri Eğitim Araştırma Derneği Başkanı Serkan Dinçtürk, Kazak Türkleri Vakfı Başkan Yardımcısı Abdutalip Çobanoğlu, Doğu Türkistan Göçmenleri Dernek Başkanı Yakup Can, İstanbul Kurumanlılar Derneği Başkanı Rafet Aktaş, Konya İsmil Kazak Dernekleri Başkanı Mehmet Alim ve çok sayıda davetli katıldı.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

                                        English    Русский
 
 
 
Gagavuz Yeri Belediye Başkanları Heyeti TDBB’yi Ziyaret Etti
“Yerel Yönetimlerde Alternatif Enerji Kaynakları ve Asfalt Çalışmaları” Bilgi ve Tecrübe Paylaşım programı kapsamında Türkiye’ye gelen, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Üyesi Moldova Cumhuriyeti Gagavuz Özerk Yeri Belediye Başkanları heyeti 14 Aralık 2016 Çarşamba günü TDBB’yi ziyaret etti.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

                                        English    Русский
 
 
 
 
 
Alihan Bökeyhan Doğumunun 150. Yılında İstanbul’da Anıldı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Kazakistan Ankara Büyükelçiliği, Zeytinburnu Belediyesi ve Kazak Türkleri Eğitim Araştırma Derneği (KATEAD) işbirliğinde düzenlenen, “Doğumunun 150. Yılında Alihan Bökeyhan Anma Programı”, 10 Aralık 2016 Cumartesi Kazlıçeşme Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Programa, TDBB Başkan vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Kazakistan İstanbul Konsolosu Galimcan Erimbetov, KATEAD Başkanı Serkan Dinçtürk, KATEAD Onursal Başkanı Yakup Can, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş Avcı, Irak Türkleri Derneği Başkanı Mehmet Tütüncü, Afganistan Türkmenleri Derneği Başkanı Amanullah Gül ve çok sayıda davetli katıldı.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

                                        English    Русский
 
 
 
Ermukhan Bekmakhanov Sempozyumu Kitabı TDBB Tarafından Yayınlandı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Mimar Sinan Üniversitesi (MSGSÜ) işbirliği ile düzenlenen, “İlk Kazak Tarihçisi Ermukhan Bekmakhanov’un Doğumunun 100. Yılı Münasebetiyle Sovyet Tarih Yazıcılığı ve Kazakistan Tarihinin Meseleleri” Uluslararası Sempozyumunda sunulan Tebliğler, TDBB tarafından Türkçe ve İngilizce olarak kitaplaştırılarak okuyucuya sunuldu. Kazak Tarihçi Ermukhan Bekmakhanov’un hayatı, çalışmaları, ele aldığı konular ve Kazak tarihinin Sovyet dönemindeki önemli meselelerinin yeni bir bakış açısıyla ele alındığı kitapta, Kazakistan, KKTC ve Türkiye’den 17 akademisyenin tebliğ metinleri yer alıyor.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

                                        English    Русский
 
 
 
 
 
Arnavutluk Belediye Başkanları Heyeti TDBB’yi Ziyaret Etti
Arnavutluk Belediyeler Birliği (AAM) Başkan Yardımcısı ve beraberindeki Belediye Başkanları Heyeti, 2 Aralık 2016 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti. Ziyarete, Arnavutluk Belediyeler Birliği (AAM) Başkan Yardımcısı ve Mallakastra Belediye Başkanı Agron Kapllanaj, AAM Genel Müdürü Agron Haxhimali, Kamza Belediye Başkanı Xhelal Mziu, Kukesi Belediye Başkanı Bashkim Shehu, Lezha Belediye Başkanı Fran Frroku, Vora Belediye Başkan Vekili Pellumb Brusha, Ballshi Belediye Başkan Vekili Vetjona Mile, Durresi Belediye Başkan Vekili Florian Tahiri, Kukesi Belediye Başkan Yardımcısı Albert Omuri ve Selenica Belediye Başkan Vekili Naim Veshaj katıldı.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

                                        English    Русский
 
 
 
Yerel Yönetim Kuruluşları 2017 Koordinasyon Toplantısı Yapıldı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), UCLG-MEWA, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı, 2017 Uluslararası Faaliyet Takvimi Bilgilendirme ve Koordinasyon Toplantısını gerçekleştirdi.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

                                        English    Русский
 
 
 
 
 
Kırgızistan’da Yerel Seçim ve Referandum Bir Arada Yapıldı
Kırgızistan’da halk, 11 Aralık 2016 Pazar günü yerel seçim ve anayasa değişikliği için sandık başına gitti. Yurt içinde ve yurt dışında kayıtlı toplam 2 milyon 813 bin 255 Kırgız seçmenden 1 milyon 191 bin kişi oy kullandı. Seçmenler, ülke içinde anayasa referandumu için toplam 2 bin 365 ve yerel seçim için bin 902 sandıkta oy kullandı. 22 şehir ve 389 yerleşim biriminde ilçe ve köy meclis üyelerinin belirlendiği yerel seçimde, 35 siyasi partiden 7 bin 211 aday, 595 sandalye için yarıştı.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

                                        English    Русский
 
 
 
“Filistin Halkı ile Dayanışma Günü” Programı Keçiören’de Gerçekleştirildi
Keçiören Belediyesi ve Filistin’in Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde “Uluslararası Filistin Halkı ile Dayanışma Günü”, 1 Aralık 2016-Perşembe günü Ankara’da düzenlendi. Keçiören Belediyesi Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezinde düzenlenen programa, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Türkiye–Filistin Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı ve Ankara Milletvekili Aydın Ünal, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, Arap Birliği Büyükelçisi Muhammed Fatih El Naciri, Filistin Elçilik Müsteşarı Nabell Alsarraj, Mısır Büyükelçisi Wael El Naggar, Tunus Büyükelçisi Muhammed Salah Tekaya, Ürdün Büyükelçisi Amjad El Abayil, Filistin Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Mişeniş’in yanı sıra çok sayıda misyon temsilcisi ve davetli katıldı.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

                                        English    Русский
 
 
 
 
 
Türkistan Şehri 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti Seçildi
Kazakistan’ın Türkistan kenti “2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti” oldu. Azerbaycan’da 01 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilen TÜRKSOY 34. Dönem Daimi Konseyi toplantısında, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Üyesi Kazakistan’ın Türkistan kenti “2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçildi.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

                                        English    Русский
 
 
 
     
 
Bu e-posta size ilgili kurumun veri tabanına kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir.
©2016 Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Tüm haklar saklıdır.