Türk Dünyası Belediyeler Birliği E-Bülten
 
No: 19, Aralık 2015
 
 
 
TDBB Yönetim Kurulu Toplantısı Konya'da Yapıldı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Toplantısı, Selçuklu Belediyesi ev sahipliğinde, 23 Aralık 2015 tarihinde Konya'da yapıldı. TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığındaki toplantıya, TDBB Yönetim Kurulu üyeleri Belediyeler İş Merkezi Başkanı Mehdi Selimzade (Azerbaycan), Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar (KKTC), Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendic (Bosna Hersek), Yerel Yönetimler Devlet Ajansı Başkanı Bakıt Rıspaev (Kırgızistan), Nalaikh Belediye Başkanı Khaan Sharavkhaan (Moğolistan), Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Pendik Belediye Başkanı S. Kenan Şahin, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.
 
 
 
"Yerel Yönetimlerde Ulaşım, Toplu Ulaşım Ağı Planlama ve Otopark Alanları Yönetimi" Uzman Eğitimi Programı Tamamlandı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)'nin, TİKA işbirliğiyle 13-19 Aralık 2015 tarihleri arasında, 7 farklı ülkeden 16 yerel yönetim uzmanının katılımı ile gerçekleştirdiği, "Yerel Yönetimlerde Ulaşım, Toplu Ulaşım Ağı Planlama ve Otopark Alanları Yönetimi" konulu Uzman Eğitimi Programı tamamlandı.
 
 
 
 
 
Yerel Yönetim Kuruluşları 2016 Yılı Koordinasyon Toplantısı Yapıldı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), UCLG-MEWA, Türkiye Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi, 2016 Uluslararası Faaliyet Takvimi Bilgilendirme ve Koordinasyon Toplantısını gerçekleştirdi. 16 Aralık 2015 Çarşamba günü UCLG-MEWA Merkezinde gerçekleşen toplantıya, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri M. Cemil Arslan ve tüm katılımcı kuruluşların dış ilişkiler yetkilileri katıldı.
 
 
 
Moğolistan Yerel Yöneticileri Uygulamalı Eğitim Programı Tamamlandı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Düzce Belediyesi işbirliğiyle 28 Kasım – 11 Aralık 2015 tarihleri arasında, Moğolistan'dan TDBB üyesi Bayankhongor, Chingeltei, Arkhangai ve Sainshand Belediyelerinin ilgili birimlerinden 5 yönetici ve uzmanın katılımı ile Düzce ve İstanbul'da gerçekleşen "Şehir Planlama" konulu uygulamalı uzman eğitimi programı tamamlandı.
 
 
 
 
 
TDBB Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)'nin Yüksek Danışma Kurulu 2015 Değerlendirme Toplantısı, 8 Aralık 2015 Salı akşamı Birlik Merkezinde gerçekleştirildi. Toplantıya, Danışma Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Salih Aynural (İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü), Prof. Dr. Osman Horata (Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Adem Esen (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Rahmi Deniz Özbay (Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi), Dr. Özgen Keskin (Yazar-Yıldırım eski Belediye Başkanı), Murat Aydın (TDBB Başkan vekili, Zeytinburnu Belediye Başkanı) ve Fahri Solak (TDBB Genel Sekreteri) katıldı.
 
 
 
Bosna Hersek Novi Grad Belediyesi Çalışma Ziyareti Tamamlandı
9 Eylül 2015 tarihindeki TDBB Genel Kurul toplantısında Türk Dünyası Belediyeler Birliği'nin (TDBB) Yönetim Kuruluna seçilen Bosna Hersek Novi Grad Sarajevo Belediye Başkanı Semir Efendiç, belediye yetkilileri ve iş adamlarından oluşan heyet 2-5 Aralık 2015 tarihleri arasında İstanbul ve Kocaeli'ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.
 
 
 
 
 
Diplomatik Kış Kermesi Saraybosna'da Düzenlendi
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kış Kermesi, 5 Aralık 2015 tarihinde Saraybosna Skenderija spor salonunda Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve diğer diplomatik misyonların da aralarında bulunduğu geniş bir katılımla gerçekleştirildi.
 
 
 
 
Sarı Saltuk Baba Bulgaristan'da Anıldı
Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) tarafından Razgrad Cemevi Derneği işbirliğinde düzenlenen ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından desteklenen "Sarı Saltuk Baba Bulgaristan Buluşması", 18-20 Aralık 2015 tarihlerinde Razgrad ve Kaliakra'da gerçekleştirildi. Bulgaristan'da ilk defa düzenlenen etkinliğe ilgi büyük oldu. Balkanlar'da sevgi, birlik ve kardeşliğin sembolü olan ve birçok yerde makamı bulunan ünlü Türk mutasavvıfı ve halk önderi Sarı Saltuk Baba'yı anmak, hayat ve felsefesini tanıtmak maksadı ile düzenlenen Sarı Saltuk Baba Buluşmalarının bu seferki ayağı Bulgaristan idi.
 
 
 
 
"Uluslararası Madde Bağımlılığı Sempozyumu" Malatya'da Yapıldı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından da katılım desteği verilen "Uluslararası Madde Bağımlılığı Sempozyumu", Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde 18-20 Aralık 2015 tarihleri arasında Malatya'da yapıldı. Malatya Valiliği, İnönü Üniversitesi, Hayat Vakfı Malatya Şubesi, BAM ve Yeşilay Cemiyeti Malatya Şubesi işbirliğinde düzenlenen ve Başbakanlık Tanıtma Fonu, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Yeşilay Cemiyeti, Diyanet işleri Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve TRT tarafından da desteklenen sempozyumda, 11 oturum, 1 konferans ve 1 söyleşi yapıldı.
 
 
 
Tölömüş Okeyev Doğumunun 80. Yılında İstanbul'da Anıldı
Kırgız yönetmen, senarist ve devlet adamı Tölömüş Okeyev, doğumunun 80. yılında İstanbul'da 24 Aralık 2015'te gerçekleştirilen etkinlikle anıldı. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Mimar Sinan Üniversitesi (MSGSÜ), Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu ve TÜRKSOY işbirliğinde düzenlenen anma toplantısı, MSGSÜ Sinema-TV Merkezinde gerçekleştirildi.
 
 
 
 
 
TDBB-Zeytinburnu Belediyesi İşbirliğinde Öğrencilere Kırtasiye Yardımı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğinde, ilçede eğitim gören yaklaşık 18 bin öğrenciye kırtasiye yardımında bulunuldu. 2015-2016 eğitim-öğretim yılı kapsamında, ilk ve ortaöğretim öğrencileri, kendilerine okullarında verilen 30 TL değerindeki hediye çekleri ile kırtasiyelerde istedikleri ürünlerin alımında kullandılar.
 
 
 
Samsun'a Kırgızistan'dan Yeni Kardeş Şehir: Oş
TDBB Üye Belediyeleri Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Oş Belediyesi (Kırgızistan) arasında kardeş şehir olma yolunda İşbirliği Protokolü imzalandı.
 
 
 
   
 
bu e-posta size ilgili kurumun veritabanına kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir. .
©2015 Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Tüm haklar saklıdır.