Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi, İzmit Belediyesi tarafından Kardeş Şehri Bosna Hersek Travnik’e yaptırılan park, 5 Ağustos 2017 tarihinde düzenlenen törenle açıldı. Törene, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve beraberindeki heyet, Orta Bosna Kantonu Başbakanı Tahir Lendo, Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric ve çok sayıda davetli katıldı.
İzmit Belediyesi tarafından yapımı üstlenilen ve yaklaşık 100.000 Euroya mal olan Travnik’teki park, yaklaşık 4 dönüm bir alan üzerinde yapıldı. Parkta çok amaçlı saha, yürüyüş yolu, piknik alanı, oyun ve spor alanları yer alıyor. Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric’in önerisiyle, Parkın ismi “15 Temmuz Özgürlük ve Bağımsızlık Parkı” olarak belirlendi.
Parkın açılış töreninde Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric tarafından Doğan’a şehrin sembolik anahtarı verildi. Hadziemric yaptığı konuşmada “İzmit’ten gelen misafirlerimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duymaktayız. Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a şehrimiz böylesine güzel bir parkı kazandırdığı için ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu park aramızdaki dostluk ve kardeşliği daha da güçlendirecektir. Türkiye’nin güçlü olması bizlerin de burada güçlü ve huzur içinde olmamız demektir” şeklinde konuştu.
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan da “bizler burada misafir değil kendi evimizde gibiyiz. Travnik bizim kardeş belediyelerimizden biri. Fakat asıl kardeşliğimiz kağıt üzerindeki kardeşlikten öte, asırlardır süre gelen kardeşliğimizdir. Bizim için burası yabancı bir yer değil, kardeşlerimizin yaşadığı bir yer. Bosna her zaman gözümüzün, kulağımızın, kalbimizin olduğu bir yerdir. Sizlerin mutluluğu bizim mutluluğumuzdur. Belediyeler olarak daha fazla işbirliği içinde olmaya devam edeceğiz. Bosna Hersek’in bağımsızlığında çok büyük rol oynayan ve bir dünya lideri olan Aliya İzzetbegoviç’i de rahmet ve saygıyla anıyorum” dedi.
Saraybosna’nın 90 km. batısında yer alan ve Osmanlı İmparatorluğu’na 19 vezir yetiştirmiş olması dolayısıyla, Vezirler Şehri olarak da anılan Travnik, bir fotoğraf karesine en fazla minare sığan şehir olarak da bilinmektedir.

06.08.2017