Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin üç aylık Faaliyet Bülteni olarak hazırlanan ‘Avrasya’da Yerel Gündem’ isimli süreli yayının Yedinci sayısı (Yaz 2017) çıktı.

Bültenin Yedinci sayısındaki kapak konuları, TDBB heyetinin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ile Moldova’ya gerçekleştirdiği Çalışma Ziyareti, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Birim Yöneticilerine yönelik gerçekleştirilen ‘Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı ve Türkiye ile Rusya’nın yerel yönetimleri arasında işbirliği ve ortak projelerin gerçekleştirilmesi için TDBB ile Rusya Şehirler Birliği Arasında imzalanan İşbirliği Protokolü haberleri şeklinde sıralanıyor.

Bu sayıda yer alan diğer konular arasında, TDBB 2016 Faaliyet Raporu ve 2016 Eğitim Raporu, Bayan Ulgii Belediye Başkanı Bakhitkhumar Khakhan’nın TDBB Ziyareti, Bosna Hersek EMMAUS Derneği’nin TDBB’ye Teşekkür Plaketi ve Türk Cumhuriyetleri 25. Bağımsızlık Yılı Madalyalarının verilmesi gibi başlıklar yer alıyor.

Bunların yanı sıra desteklenen ve işbirliği halinde gerçekleştirilen faaliyetler, TDBB İdari Toplantıları ve Üye Belediyelerimizle ilgili haberlerin de yer aldığı bültenimizde, diğer ülkelerdeki üyelerimiz ve okuyucularımız için haberlerin İngilizce ve Rusça özetleri de yer almaktadır.

Bültenin bu sayısındaki gezi yazısının konusu ise, Gök Oğuzların Ülkesi: Moldova Gagauz Yeri. 300 yıl Boğdan eyaleti olarak Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı kalan, 1991 yılında SSCB’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanan ve şu anda Avrupa’da Türkçeyi en iyi konuşan Gagauzları bünyesinde barındıran ülke olan Moldova’yı TDBB Dış İlişkiler Uzmanı Vedat Haliloviç’in kaleminden okuyucuya sunuluyor.

Avrasya’da Yerel Gündem no: 7

11.08.2017