Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’, 22-23 Temmuz 2017 tarihlerinde Keles Kocayayla’da yapıldı.

2.Türk Dünyası Ata Sporları Şöleni, Afganistan, Altay Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Bulgaristan, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, Kosova, Makedonya, Macaristan, Moğolistan, Özbekistan, Romanya, Uygur Özerk Bölgesi, Dağıstan Özerk Cumhuriyeti, Tataristan, KKTC, Gürcistan (Karakalpaklar), Irak Türkmeneli, Suriye Bayır-Bucak, Pakistan ve Türkiye´den seçkin grupların katılımıyla gerçekleştirildi.

Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, Keles Kocayayla’da yapılan törenle başladı. Şenliğin açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, geçmişine sahip çıkmayan bir milletin geleceğinin olmayacağına değinerek, kültürel mirasa sahip çıkarak güçlü yarınlarla dünya barışına katkı sağlamak istediklerini söyledi. Başkan Altepe, “Gurur duyulacak, şanlı bir geçmişimiz var. Nereye gitsek, Osmanlı Türk eserleri yok edilmiş. Belgrad’da 220 cami varmış, şimdi 1 tane kalmış. Yine Üsküp’te 128 tane cami varmış, şimdi 20 tane kalmış. Bizim ecdadımız ise hüküm sürdüğü topraklarda 1 kilise bile yıkmadı. Onun için bu millet, büyük bir millet. O yüzden gelenek ve göreneklerimize, kültürümüze sahip çıkıyoruz” dedi.

Etkinlik kapsamında; Kökbörü (Oğlak kapma), Pars ve Kuşak Güreşleri, At Yarışı, Mangala, At üzerinde Ok Atma, Atlı Güreş, Yaya Okçuluğu, Aşık Atma, Matrak Cenk Sporu gibi spor, savaş ve strateji oyunları oynanmaya başlandı. Ünlü dombra sanatçısı Arslanbek Sultanbek ile Kerküklü ses sanatçıları Ahmet Tuzlu ve Osman Avcı, şenlik kapsamında ziyaretçilerle buluştu. Yine Kırgız, Kazak, Kafkas halk danslarından ve aşıkların atışmalarından örnekler, ziyaretçilere keyifli anlar yaşattı. Uludağ’ın eteğindeki tarihi Kocayayla’da; Kazak, Kırgız, Uygur, Özbek, Türkmen, Tatar, Nogay gibi akraba topluluklarının kültürel objeleri, lezzetleri ve giysileri etkinliğe katılanların beğenisine sunuldu. Yaylada kımız, süzme yoğurt ve kurut yapımı, Boorsak, Çelpek, Çiğbörek gibi hamur işleri ile yün eğirme, kilim dokuma, gelin alma, aşık atışması, Beşik toyu, Betaşar (Duvak açma), börk, kılıç ve bıçak üretimi, Türk dünyası sohbetleri ve Aksakallar toyu gibi geleneksel törenler ve el sanatları isteyenlere uygulamalı olarak öğretildi. Organizasyon kapsamında kurulan Arasta Çarşısı’nda ise geleneksel el sanatları ürünleri satışı yapıldı.

25.07.2017