Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Üyesi Bayrampaşa Belediyesi tarafından, ‘Kardeşlik sınır tanımaz’ sloganıyla ilk defa 12 yıl önce yola çıkan Bereket Konvoyu, bu yıl Balkanlar’da 9 ülkede, yaklaşık 100 bin Müslümanı iftar sofralarında buluşturdu.

Ramazan’dan bir gün önce 3 TIR, 3 minibüs, 2 otobüs, bir otomobil, bir canlı yayın aracı ve 75 kişilik gönüllü ekip ile Bayrampaşa’dan yola çıkan Bereket Konvoyu Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Sırbistan ve Yunanistan olmak üzere toplam 9 Balkan ülkesinin farklı şehirlerinde yaklaşık 100 bin Müslümanı kurduğu iftar ve kültür sofralarında bir araya getirdi. Müslümanların yoğun ilgi gösterdiği ve basının yakından takip ettiği iftar programlarına Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in yanı sıra siyasiler, yerel yöneticiler, bürokratlar, din adamları, sanatçılar, STK temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.

Ramazan ayı boyunca Balkanları 13. kez ülke ülke, şehir şehir gezerek iftar ve kültür sofraları kuran Bayrampaşa Belediyesi İlk iftar programını Bulgaristan Cebel’de, son iftarı ise Yunanistan Gümülcine’de düzenledi. 2017 Ramazan programları kapsamında, 7 Haziran Bulgaristan Asenovgrad, 9 Haziran Sırbistan Belgrad, 11 Haziran Hırvatistan Zagreb, 13 Haziran Bosna Cazin, 15 Haziran Bosna Taşan, 16 Haziran Bosna Srebrenık, 18 Haziran Karadağ Gusinje, 20 Haziran Kosova Kaçanik, 21 Haziran Kosova Prizren, 23 Haziran Arnavutluk Kavaje, 24 Haziran Arnavutluk Korçe, 26 Haziran Makedonya Manastır, 27 Haziran Makedonya Kırçova, 28 Haziran Makedonya Kumanova, 29 Haziran Sırbistan Bujanovac, 2 Temmuz Yunanistan İskeçe, 3 Temmuz Yunanistan Gümülcine programları yapıldı.

Balkanlar’daki kardeşlik iftarlarında; Kur’an-ı Kerim okundu, ilahiler söylendi, yöresel halk oyunları sergilendi. Vatandaşlara iftar menüsünün yanında lokma tatlısı ve Osmanlı macunu ikram edildi. Ayrıca çocuklar için çeşitli tiyatro gösterileri sahnelendi.

Başkan Aydıner: Kardeşliğin Önündeki Tüm Sınırları Kaldırdık

Balkanlar’da Ramazan projesinin dostluk, barış ve kardeşlik projesi olduğunu söyleyen Başkan Atila Aydıner, “Biz Balkanlar’da sadece iftar sofraları kurmakla kalmadık, aynı zamanda gönül sofraları da kurduk. Bereket Konvoyumuzla, geçen 12 yıl boyunca Türkiye ve Balkanlar arasında dostluk ve kardeşlik köprüleri inşa ettik. Bu yıl da Balkan coğrafyasında yine gönülleri buluşturduk. Buradaki kardeşlerimiz ile ayrılmayan, kopmayan gönül bağlarımız var. Biz bu bağları sürdürmeye kararlıyız. Bu güzel sofraların kurulmasında emeği geçen tüm dostlara ayrı ayrı Teşekkür Ediyorum” Dedi.

Bereket Konvoyunun Bulgaristan’da başlayan yolculuğu, 9 Balkan ülkesinde 19 noktada düzenlenen iftarların ardından 25 Haziran 2017 bayram günü İstanbul’da son buldu.

29.06.2017