Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Eyüp Belediyesi tarafından Makedonya’nın Gostivar ve Kalkandelen şehirlerinde iftar programları düzenlendi.
“Kardeşlik” sloganıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen iftarlara, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Gostivar Belediye Başkanı Nevzat Bejta, Kalkandelen Müftüsü Kani Nesimi ve Gostivar Müftüsü Shaqir Fetahu’nun yanı sıra Gostivar ve Kalkandelenli 5 bin Boşnak ve Arnavut katıldı.
Eyüp ve Gostivar Kardeş Şehir Protokolü İmzaladı
Programlar için Gostivar’a giden Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın Makedonya’nın kuzeyinde yer alan, Müslüman Türk ve Arnavutların yoğun yaşadığı Gostivar şehriyle “Kardeş Şehir” protokolü de imzaladı. Başkan Remzi Aydın 10 Haziran 2017 tarihinde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, “Eyüp ile Gostivar derin tarihi bağlara sahiptir. Eyüp’te yaşayan pek çok Gostivarlı var. Zaten iyi ilişkilerimizin olduğu Gostivar’la ilişkilerimizin artmasını, kardeşliğimizin büyümesini istiyoruz” dedi.
Gostivar Belediye Başkanı Nevzat Bejta ise son üç yılda Eyüp Belediyesi’nin Gostivar’a yaptığı katkılardan dolayı minnettar olduklarını belirterek, “İmzalayacağımız protokol ile ilişkilerimizi daha ileri bir noktaya taşıyacağız. İftar programı artık bir gelenek haline geldi. Ramazan bizi birleştiriyor, sevgi ve sevinç oluşturuyor. Birlikte yürüteceğimiz projelerle hem Gostivar hem de Eyüp için yararlı işler yapacağız.” dedi.
500 yıllık Harabati Tekkesi’nde İftar Yemeği
Eyüp Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Balkan İftarları kapsamında Gostivar şehrinin ardından, 11 Haziran 2017-Pazar günü Kalkandelen’de iftar programı gerçekleştirildi.
Tarihi 1538’e kadar uzanan Harabati Tekkesi’nde aynı sofrada buluşan Türk, Arnavut ve Boşnaklara hitap eden Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Makedonya’daki Müslümanlarla bir araya gelmeyi arzu ettiklerini ifade ederek, “Bizler buraya sizlerin sofrasını paylaşmaya geldik, sizleri unutmadığımızı göstermeye geldik, başka bir muradımız yoktur” dedi.
Kalkandelen Müftüsü Kani Nesimi ise Ramazan ayının bütün Müslümanları aynı sofrada bir araya getirmesinin bereketine değinerek “İstanbul’dan buraya bizimle iftar yapmaya gelen Türkiyeli kardeşlerimize şükranlarımı sunarım. Ailelerini, sofralarını, akrabalarını bırakıp bizlerle iftar yapmak için geldiler. Bu büyük bir fedakârlıktır ve bu fedakârlığın kaynağı sadece Allah’a olan inançtır” dedi.

13.06.2017