Her yıl Ramazan ayının bereketini kardeş bir ülkede kurduğu iftar sofrasında paylaşan Keçiören Belediyesi, bu yıl Kardeşlik İftarını Kazakistan’ın, 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Türkistan şehrinde gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Keçiören ile Türkistan arasında kardeş şehir protokolü de imzalandı.

Kadir Gecesi’nde Türk dünyasının kalbi Türkistan’da kurulan Kardeşlik İftarında 1.000 kişi aynı anda orucunu açtı. İftarda konuşmasına “Ata yurdumuz Kazakistan’da kardeşliğimiz, birliğimiz daim olsun” diyerek başlayan Mustafa Ak, Hoca Ahmet Yesevi’nin şehri Türkistan’ın Anadolu’nun İslamlaşmasında önemli bir durak olduğunu belirtti. Keçiören’de ünlü Kazak Şair Suyinbay Aronulı’nın ismini taşıyan park ile ünlü Kazak Ozan Jambıl Jabayev’in adının verildiği sokağı hizmete açtıklarını hatırlatan Başkan Ak, “Kardeşlik protokolü ile ilişkilerimiz daha da güçlenecek. Kardeş belediyemiz ile karşılıklı tecrübe ve bilgi alışverişinde bulunacağız. Keçiören ve Türkistan’ın kardeşliği ebedi olsun” dedi.

Kazakistan Türkistan Belediye Başkanı Alipbek Öserbayev ise, Keçiören Belediyesi heyetini Türkistan’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Uluslararası Ramazan Etkinliklerinde bize çok güzel bir ev sahipliği yaptınız. Bizim burada bir söz vardır, derler ki kardeş uzak olursa kardeşliği gider. Biz her sene kardeşliğimizi tazeliyoruz. Kardeş şehir protokolü ile ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz” diye konuştu.

Keçiören’in Yeni Kardeş Şehri Türkistan

Ziyaretin ikinci gününde Keçiören Belediyesi ile Kazakistan’ın Türkistan Belediyesi arasında kardeşlik protokolü de imzalandı. Protokole Keçiören Belediyesi adına Mustafa Ak ve Türkistan Belediyesi adına Türkistan Belediye Başkanı Alipbek Öserbayev imza attı. İmza töreninden sonra Başkan Ak, Kazakistan’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan ilk tarihi eseri olan Hoca Ahmet Yesevi türbesi ve külliyesi ile Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’ni ziyaret etti. Ayrıca Kazakistan Çimkent’te Ahıska Türkleri ile birlikte iftar yaptı.

Keçiören Belediyesi 2016’da Tunus’un Jendouba, 2015’te Irak Kerkük, 2013’te Bosna Hersek’in Gorajde, 2012 yılında Makedonya’nın Jupa ve 2011’de Filistin’in Gazze şehirlerinde Kardeşlik İftarı düzenlemişti.

24.06.2017