Türk Dünyası Belediler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu üyesi Keçiören Belediyesi Ramazan ayında “sınırları aşan kardeşlik” ilkesiyle ev sahipliği yaptığı, Uluslararası Ramazan Etkinliklerinin 8.’si 26 Mayıs -18 Haziran 2017 tarihleri arasında Keçiören’de düzenlendi. Bu yıl “Dünyanın Evi Keçiören” konseptiyle gerçekleştirilen etkinliklere 17 ülke katıldı.
Türkiye’nin gönül coğrafyasında yer alan 17 ülkenin konuk edildiği 8. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri, TDBB üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Bosna Hersek, Kosova, KKTC, Irak, Filistin, Ukrayna gibi ülkelerin yanı sıra Afganistan, Sudan, Endonezya, İran, Pakistan, Özbekistan, Batı Trakya, Doğu Türkistan ve Karapapaklar’dan gelen heyetlerin katılımı ile gerçekleştirildi.
Kalaba Kent Meydanında kurulan etkinlik alanında Ramazan-ı Şerif’in ilk gününden itibaren Kur’an-ı Kerim okundu, korolar eşliğinde İlahiler söylendi, dualar edildi, Anadolu ve Türk dünyasına ait eserlerden oluşan konserler verildi. Azerbaycan, Başkurdistan, Endonezya, Kazakistan, Kerkük, Kırım, Kırgızistan, Tataristan, Türkmenistan, Özbekistan ve Rumeli yöresine ait türküler söylendi. Ayrıca farklı ülkelerden gelen yöresel halk dansları ekiplerinin yaptığı gösteriler de 8. Uluslararası Ramazan Etkinliklerine ayrı bir renk kattı. Etkinliklere, ilgili ülkelerin Büyükelçileri, yerel yönetim temsilcileri, STK başkanları, sanatçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Keçiören’de Jambıl Jabayev Sokağı Açıldı.
8. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında, Keçiören Belediyesi, Kazakistan’ın sembol isimlerinden Jambıl Jabayev’in adını Keçiören’de yaşatmak için önemli bir adım attı. Kazakistan’da “20. Yüzyılın Homeros’u” olarak görülen, Kazak Halk Edebiyatı’nın önemli ismi ve atışma geleneği ustası Jambıl Jabayev’in adı Keçiören’de bir sokağa verildi. Sokağın açılışı, Kazakistan’dan gelen yerel yöneticilerin, akademisyenlerin ve sanatçıların da katıldığı büyük bir törenle yapıldı.
Kazakistan’dan gelen sanatçıların ve halk oyunları ekibinin gösterisi ile başlayan programda konuşan Mustafa Ak, Keçiören’de Suyinbay Aronulı’nın ismini taşıyan parkı iki yıl önce açtıklarını hatırlatarak, “Geçen yıl parkın içinde Aronulı Anıtı’nı açılışını gerçekleştirmiştik. Bu yıl da Jambıl Jabayev’in adını taşıyan sokağın açılışını yapıyoruz. Suyinbay Aronulı Parkı’nın yanındaki sokağa Jambıl Jabayev’in ismini verdik. Jambıl hem Kazakistan hem de Türk dünyası için büyük bir ozandır. Kardeş belediyemiz Jambıl’a ismini veren ulu ozanımızın adının Keçiören’de yaşayacak olmasından dolayı mutluyuz” dedi.
Muhtar Avezov Edebiyat ve Sanat Enstitüsü Müdürü Ualihan Kalican da, Türk dünyasının aksakalı Nursultan Nazarbayev ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yan yana ve omuz omuza olduğunu kaydederek, “Türkiye’nin kalbi Ankara Keçiören’de bir sokağa Kazak Halk Edebiyatı’nın önemli temsilcilerinden Jambıl Jabayev’in isminin verilmesi, manevi yakınlığın, kardeşliğin bir göstergesidir” cümlelerini kullandı. Konuşmaların ardından, Başkan Ak’a Kazakistan Jambıl Nişanı takdim edildi.

19.06.2017