Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Yönetim Kurulu üyesi Bağcılar Belediyesi işbirliğinde, 8 Haziran 2017 tarihinde Kazakistan’ın Almatı şehrinde iftar programı düzenlendi.

Bağcılar Belediyesi’nin Kardeş Şehirleri olan Kazakistan’ın Almatı ve Almalı Belediyeleri ile ortaklaşa kurduğu “Gönül Sofrası”, yaklaşık bin davetliyi aynı sofrada buluşturdu.

İftar programında konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bağcılar’da 40 yıldır Kazak kardeşleriyle bir arada yaşadıklarını ifade etti. İki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’e şükranlarını sunan Çağırıcı, “İslam dinine mensup olmaktan, Müslüman ana ve babadan dünyaya gelmiş olmaktan dolayı Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Hepimizin atası olan Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin izlerini Türkiye’de de görebiliyoruz. Bağcılar Belediyesi olarak 12 yıl önce başlattığımız Gönül Sofraları geleneğini devam ettirmekten dolayı da büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

Türkiye’nin Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz ise iftar programıyla kökeni bir olan iki kardeş milletin bir araya geldiğini belirtti. Yılmaz, Çağırıcı’nın, Hoca Ahmet Yesevi’den başlayarak, bugünkü Reis-i Cumhurlara kadar ortak kültürden, adetlerden, gelenek ve göreneklerden, dünyayı daha iyi yapma arzusundan bahsettiğini hatırlatarak, “Kardeşliğimiz asırlardır eksilmeden devam ediyor. Geçmişte atalarımız birlikte yaşadılar. Hoca Ahmet Yesevi hepimizin ortak değeridir” değerlendirmesini yaptı.

Almalı Belediyesi Başkan Vekili Ermek Beyseuf da iftar programından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasındaki kardeşliği güçlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev’e teşekkür etti.

Melomen İlahi Grubu da seslendirdiği ilahilerle programa renk kattı.

10.06.2017