Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25. Yılı anısına hazırlanan özel madalyalar, Ankara’da TÜRKSOY Genel Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

Törene, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuli, Kırgızistan Ankara Büyükelçisi İbragim Junusov, Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve diğer davetliler katıldı.

Törende yaptığı konuşmada, takdim edilen madalyaların manevi değerinin çok yüksek olduğunu ifade eden Kaseinov, “Bugün, manevi değeri bizler için çok büyük olan, değerli bir armağanı sizlere takdim ederek, teşekkür etmek için bir araya geldik. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bugün sizlere takdim edeceğimiz, teşekkür mahiyetindeki madalyalarımız, sizleri, teşkilatımızın sahibi, hamisi, emektarı olarak gördüğümüzün sembolüdür” diye konuştu.

25 Yıl Madalyası Takdim Edilen Kişiler

25 Yıl madalyaları, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuli, Kırgızistan Ankara Büyükelçisi İbragim Junusov, Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, T.C. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu ve Trt Avaz’a verildi.

Törende ayrıca Kazakistan ve Kırgızistan Kültür Bakanlıklarının, gerçekleştirdiği çalışmalarla ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sunan kişi ve kurumlara da madalya takdimleri oldu.

Kırgızistan’dan TDBB’ye Üstün Hizmet Madalyası

Kırgızistan Kültür Bakanlığı tarafından, iki ülke ilişkilerine katkılarından dolayı, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’a verilen ‘Üstün Hizmet Madalyası’, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi İbragim Junusov tarafından takdim edildi.

Kırgızistan Kültür Bakanlığı Madalyası ayrıca, T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği Genel Sekreteri İlyas Demirci, Azerbaycan Kültür Bakanlığı Türksoy Temsilcisi Elçin Gafarlı’ya verildi.

Kazakistan Kültür  Bakanlığı Madalyası ise, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Türk Dünyası Müzik Topluluğu Şefi Abdullah Kurbani, TRT Radyo Korosu Şefi Elnara Kerimova, Ses Sanatçısı Feryal Başel Tuzun, Azerbaycan’lı Rejisör, Yönetmen Cahangir Navruzov, Kırgızistan Kültür Bakanlığı TÜRKSOY Temsilcisi Kojageldi Kuluev, TÜRKSOY Sibirya Uzmanı Timur Davletov, TÜRKSOY Temsilcisi Güler Fedai’ye verildi.

01.06.2017