Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Üyesi Bağcılar Belediyesi tarafından yayımlanan “Osmanlı Belgelerinde Bosna Hersek” kitabı, Saraybosna’da düzenlenen programla tanıtıldı.

Saraybosna Yunus Emre Kültür Sanat Evinde düzenlenen tanıtım programına, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, kitabın yazarı Yıldırım Ağanoğlu, Saraybosna Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Akif Yaman ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda konuşma yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı: “İki kardeş millet olarak tarihimizden ve ecdadımızdan günümüze kadar ulaşan derin bağlarımızı daha da güçlendirme adına önemli çalışmalara birlikte imza atıyoruz. Bosna ile bağımızı kardeş belediyecilik alanında sürdürmeye başladık ve devam ettiriyoruz. Bu çerçevede Osmanlı Arşiv Belgelerinde Bosna-Hersek kitabı ayrı bir önem taşıyor. Dilerim eserimiz ilim dünyasına zenginlik katar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç ise Osmanlı’nın hoşgörüsünü, sevgisini, farklı etnik grupları kucaklayan politikalarını kitaplardan gururla okuduklarını belirterek, ‘Osmanlı Belgelerinde Bosna Hersek’ kitabı da Osmanlı’nın hoşgörüsünü yansıtma noktasında önemli bir eser. Bir nebze de olsa tarihe ışık tutacaktır dedi.

Konuşmaların ardından Yıldırım Ağanoğlu kitap hakkında bilgi verdi. Ağanoğlu, “Osmanlı arşivlerinde, Bosna-Hersek’e ait dini, eğitim, kültür, askeri, vakıflarla ilgili konuları içeren 15 bin adet belge var. Bizler bunların içinden 41 tanesini seçtik. Evliya Çelebi’nin Bosna seyahatinden bölümler ve diğer Bosna ile ilgili eserlerden ilgi çeken kısımlar da bu eserde yer alıyor” ifadelerini kaydetti.

Türkçe Sınıfı Ziyaret Edildi

Bosna Hersek çalışma ziyareti kapsamında, Bağcılar Belediyesi tarafından Türkçe sınıfı yaptırılan Travnik İlkokulu da ziyaret edildi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve beraberindeki heyet, ziyaret sırasında Okul Müdürü Denan Aganovi ve Türkçe öğretmeni Emina Peski’ten yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

02.06.2017